Reklama

Wspólne działania naukowców i podkarpackich leśników. Nietoperze otrzymają domy

Opublikowano: ndz, 19 sty 2020 14:45
Autor:

Wspólne działania naukowców i podkarpackich leśników. Nietoperze otrzymają domy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Towarzystwo "pro Natura" wraz z krośnieńskimi leśniczymi wspólnie przystąpią do budowania wież i bunkrów dla nietoperzy. Schronienia mają zapewnić rozrost populacji "latających myszy".

Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" spotkało się z leśnikami z RDLP w Krośnie i przedstawiło pomysł budowy wież dla nietoperzy, chcąc pomóc zwierzętom. 

Wszystkie gatunki nietoperzy, które występują w Polsce są mocno związane z ekosystemami leśnymi. Zwierzęta te polują wśród lasów i zadrzewień na przeróżne owady. Często przy tym wykorzystując strychy stodół czy budynków gospodarczych na wsiach i obrzeżach małych miast, jako schronienie

Żerowiska nietoperzy są jednak oddzielone od dziennych kryjówek ciągami komunikacyjnymi pozbawionych drzew, będących dla ssaków ważnym elementem życia. Eksperci zaobserwowali to i postanowili stworzyć dogodne schronienia dla tych zwierząt w obrębie lasów. Stworzenie specjalnych wież ma zapewnić nowe schroniska dla kolonii rozrodczych nietoperzy. W planach jest również budowa sztucznych kryjówek pod ziemią, które mają zagwarantować im dogodne warunki do legowisk zimowych, tzw. hibernakulum.

W projekcie uwzględniono także budowę małych budek, które mają służyć za schronienia przejściowe i umożliwić nietoperzom odpoczynek na przebywanych przez nich trasach migracyjnych i w okresie intensywnego żerowania.

Nowatorski projekt ma objąć całe południe kraju, nie tylko województwo podkarpackie. Stworzenie nowej infrastruktury dla nietoperzy ma powstać na już istniejących obszarach ochrony gatunków i siedlisk Natura 2000. Ta decyzja podyktowana jest obawą o życie zwierząt. W końcu lokując je z dala od siedlisk ludzkich, dajemy im większe szanse na przeżycie i rozród.

Już wkrótce zostaną podjęte działania w budowie wież i bunkrów dla nietoperzy. W projekt zaangażowani są nie tylko naukowcy z "pro Natury" czy krośnieńscy leśnicy, ale również nadleśnictwa Dukla, Rymanów i Baligród

Zobacz również:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.