Reklama

Województwo walczy z wirusem afrykańskiego pomoru świń. Czy skutecznie?

Opublikowano:
Autor:

Województwo walczy z wirusem afrykańskiego pomoru świń. Czy skutecznie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego zajął się problemem związanym z wirusem afrykańskiego pomoru świń (dalej: ASF). Informacje o skali problemu przedstawiono na piątkowej konferencji prasowej, w której uczestniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz wojewódzki lekarz weterynarii Janusz Ciołek.

Władze województwa przekonują, że sytuacja - choć trudna - jest opanowana, a podejmowana strategia działań (jak m.in. regularny odstrzał sanitarny dzików) wpływa na ograniczone rozprzestrzenianie się ASF. 

- Takimi działaniami są np. wygrodzenia dróg głównych traktów komunikacyjnych w naszym województwie. Zrealizowane jest już od pewnego czasu wygrodzenie autostrady A4. Teraz podejmujemy decyzję, że nastąpi wygrodzenia od zjazdu Rzeszów Wschód w kierunku granicy z województwem małopolskim. 


- mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. 

Podczas spotkania zwrócono także uwagę na fakt, że prowadzone są poszukiwania padłych dzików. Tym zadaniem zajmują się ochotnicze straże pożarne i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Również rolnicy są namawiani do przestrzegania zasad bioasekuracji, aby nie nastąpiło przeniesienie wirusa z lasu do gospodarstw domowych.

  • CZYTAJ TAKŻE:

>> Kolejne zwolnienia w Pratt & Whitney. Ile osób straci pracę?

Najwięcej przypadków przy Lubelskim 

Mimo działań podejmowanych przez władze województwa liczby, które przedstawił wojewódzki lekarz weterynarii nie napawają optymizmem. Wszystko wskazuje na to, że w stosunku do poprzedniego roku zakażeń jest więcej. Nie pomagają środki, o których wspominała wojewoda, ani żadne inne działania, jak na przykład tworzenie tzw. barier zapachowych. 

- Z ASF na terenie województwa mamy do czynienia od roku 2018, wtedy było 8 ognisk. W roku 2019 mieliśmy do czynienia tylko z 55 przypadkami. W tym roku mamy 188 przypadków.  Te przypadki są rozlokowane wzdłuż granicy z województwem lubelskim, czyli w powiecie lubaczowskim, przeworskim, jarosławskim, leżajskim, niżańskim i tarnobrzeskim. 


- informował Janusz Ciołek.

Ilość padłych i zabitych sztuk

188 przypadków, o których wspomniał Janusz Ciałek, składa się na 11 ognisk, które znajdują się w powiecie lubaczowskim, przeworskim i jarosławskim. W tym roku już odnaleziono ponad 500 padłych dzików w wyniki 322 przeszukiwań. W ogniskach poddano utylizacji 322 sztuki świń. W gospodarstwach kontaktowych zabito 522 sztuki, które później poddano utylizacji. 

Afrykański pomór świń (african swine fever – ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE