Władze województwa przekonują, że sytuacja - choć trudna - jest opanowana, a podejmowana strategia działań (jak m.in. regularny odstrzał sanitarny dzików) wpływa na ograniczone rozprzestrzenianie się ASF.
- CZYTAJ TAKŻE:
- Takimi działaniami są np. wygrodzenia dróg głównych traktów komunikacyjnych w naszym województwie. Zrealizowane jest już od pewnego czasu wygrodzenie autostrady A4. Teraz podejmujemy decyzję, że nastąpi wygrodzenia od zjazdu Rzeszów Wschód w kierunku granicy z województwem małopolskim.
- mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Podczas spotkania zwrócono także uwagę na fakt, że prowadzone są poszukiwania padłych dzików. Tym zadaniem zajmują się ochotnicze straże pożarne i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Również rolnicy są namawiani do przestrzegania zasad bioasekuracji, aby nie nastąpiło przeniesienie wirusa z lasu do gospodarstw domowych.
- CZYTAJ TAKŻE:
>> Kolejne zwolnienia w Pratt & Whitney. Ile osób straci pracę?
Najwięcej przypadków przy Lubelskim
Mimo działań podejmowanych przez władze województwa liczby, które przedstawił wojewódzki lekarz weterynarii nie napawają optymizmem. Wszystko wskazuje na to, że w stosunku do poprzedniego roku zakażeń jest więcej. Nie pomagają środki, o których wspominała wojewoda, ani żadne inne działania, jak na przykład tworzenie tzw. barier zapachowych.
- Z ASF na terenie województwa mamy do czynienia od roku 2018, wtedy było 8 ognisk. W roku 2019 mieliśmy do czynienia tylko z 55 przypadkami. W tym roku mamy 188 przypadków. Te przypadki są rozlokowane wzdłuż granicy z województwem lubelskim, czyli w powiecie lubaczowskim, przeworskim, jarosławskim, leżajskim, niżańskim i tarnobrzeskim.
- informował Janusz Ciołek.
Ilość padłych i zabitych sztuk
188 przypadków, o których wspomniał Janusz Ciałek, składa się na 11 ognisk, które znajdują się w powiecie lubaczowskim, przeworskim i jarosławskim. W tym roku już odnaleziono ponad 500 padłych dzików w wyniki 322 przeszukiwań. W ogniskach poddano utylizacji 322 sztuki świń. W gospodarstwach kontaktowych zabito 522 sztuki, które później poddano utylizacji.
Afrykański pomór świń (african swine fever – ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.
rafal.bolanowski@korso.pl
- CZYTAJ WIĘCEJ