reklama

Wilki sieją spustoszenie w gospodarstwach hodowlanych. Ofiarami są także psy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: canva.com

Wilki sieją spustoszenie w gospodarstwach hodowlanych. Ofiarami są także psy - Zdjęcie główne

Wilki sieją spustoszenie w gospodarstwach hodowlanych. Ofiarami są także psy. | foto canva.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDzikie zwierzęta coraz częściej widziane są w okolicach miast, a nawet centrum, gdzie grasują w poszukiwaniu pożywienia. Drapieżniki, wilki, koczują w okolicach gospodarstw hodowlanych, gdzie sieją prawdziwe spustoszenie, niekiedy zabijając całe stada. Ile ataków wilków było w tym roku? Jak reagować? Kiedy należy się odszkodowanie? Jak się zabezpieczać? Odpowiada Łukasz Lis, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.
reklama

W sierpniu wilki zamordowały i zjadły dwa psy nieopodal Grabownicy. Na drastycznych zdjęciach, które opublikował właściciel, widać jedynie głowy i kawałki łap zjedzonych zwierząt. Taki widok to rozpacz dla każdego. Według komentarzy ludzi, wilki grasują także w Krościenku i okolicach.

Ile w tym roku było interwencji związanych z ugryzieniem zwierząt domowych lub hodowlanych przez wilki? 

W województwie podkarpackim, według zestawienia z tego roku do początku października, zarejestrowaliśmy powyżej 140 zgłoszeń. Natomiast kwota odszkodowań za te incydenty została wyceniona na ponad 470 tysięcy złotych.Nie mamy natomiast danych szczegółowych jeśli chodzi o psy. Psy nierasowe, z racji, że nie podlegają one odszkodowaniu, właściciele znając owe przepisy ustawy nie zgłaszają nam takich przypadków. 

reklama

W jakich przypadkach właściciele mogą ubiegać się o odszkodowanie?

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska szacuje i wypłaca odszkodowania z ramieniaSkarbu Państwa.I tutaj sprawa wygląda następująco:Jeżeli zagryziony zostanie pies nierasowy, zgodnie z wyrokami sądu psy nierasowe niestety "nie mają wartości rynkowej", więc nie możemy oszacować szkody, tym samym wypłacić odszkodowania. Jest to na pewno przykre dla właściciela takiego psa, aczkolwiek dla niego i tak żadne pieniądze nie zrekompensują straty. Rozmowy z właścicielami takich psów są trudne, ale niestety w tej sytuacji odszkodowanie się nie zależy. Za wyjątkiem sytuacji, gdy pies jest ranny, wtedy właściciel może otrzymać zwrot kosztów leczenia.Jeśli chodzi o psy rasowe, tutaj sprawa jest prosta. Łatwo określić cenę, mamy dokumenty potwierdzające zakup, leczenie itp., dlatego też właściciel może liczyć o odszkodowanie.

reklama

Jakie zwierzęta głównie padają ofiarą wilków?

Głównie są to zwierzęta hodowlane. Owce, ale zdarzają się przypadki zagryzienia bydła,koni, a także jeleni czy danieli hodowlanych. Wiadomo, gdy wilk dostanie się do zagrody jest bezwzględny - straty bywają duże.

Gdzie obserwuje się najwięcej ataków?

Najwięcej szkód notujemy na południu Podkarpacia, gdzie populacja wilka jest najliczniejsza.Jednak obserwujemy także większą ilość zgłoszeń na północy województwa.

Czy w określonych przypadkach można uzyskać pozwolenie na odstrzał?

Wilk jest objęty w Polsce ochroną ścisłą. My, jako Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, możemy wydać zezwolenie wyłącznie na działania nieletalne, czyli płoszenie,chwytanie, przenoszenie.Natomiast, w sprawie odstrzału należny zwrócić się do  Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, który ma moc prawną na wydanie zezwolenia na takie ostateczne działania.

reklama

Dzikie zwierzęta przychodzą także do centrum miast, Jak reagować?

Problem jest złożony w zależności czy mamy do czynienia z gatunkami chronionymi czy nie. Faktem jest, że dzikie zwierzęta na terenie miast są problemem i to coraz częstszym. Niestety, nadal brak jest wypracowanych rozwiązań, które byłyby wystarczająco skuteczne. Jeżeli zwierzę wykazuje oznaki chorobowe pierwszą jednostką, którą należałoby powiadomić jest Powiatowy Lekarz Weterynarii. Jeżeli z powodu obecności dzikiego zwierzęcia mieszkańcy odczuwają zagrożenie w jakiejkolwiek postaci, Organem, który jest właściwy do zapewnienia bezpieczeństwa jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Jak właściciele gospodarstw hodowlanych mogą się zabezpieczać? Czy można jakkolwiek zapobiec atakom?

reklama

Przede wszystkim - powinno się zabezpieczać. Jeżeli hodujemy zwierzęta na terenie, gdzie populacja wilka jest liczna i nie zadbamy o odpowiednie ogrodzenie to właściwie sami "zapraszamy" wilka do siebie. Należy zastosować odpowiednie ogrodzenie - dobrym rozwiązaniem jest tzw. pastuch elektryczny.Właściciele mogą z nami współpracować w zakresie zabezpieczenia przed szkodami. My, w zależności od środków, którymi dysponujemy, kupujemy sukcesywnie siatki ogrodzeniowe,  pastuchy elektryczne, flądry itp. zabezpieczenia przed wilkami czy niedźwiedziami, które przekazujemy do najbardziej  hodowców czy rolników najbardziej narażonych na szkody.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korsosanockie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo