1489 - to ten rok uznaje się za czas powstania miejscowości Lipa, która wielokrotnie była opuszczana przez jej mieszkańców i osadzana na nowo. Ustanowiony wówczas akt graniczny był powodem, dla którego Marcin Gniewosz - spadkobierca Stanisława Zaklika, domagał się praw do lasów wokół Lipy. Był w sporze z ordynacją zamojską, do której Lipa wówczas należała. W tym czsie zresztą miejscowość była niezamieszkana, w 1596 roku wykupiona przez Jana Zamoyskiego.
Lipa w czasach Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego była ważnym punktem na mapie - to tam właśnie znajdowało się przejście graniczne Austro-Węgier i Rosji w okresie zaborów. W miejscu granicy stoi dziś pomnik przypominający o tamtych czasach - powstał dzięki staraniom Stowarzyszenia Lipa Zdrój w 2012 roku.
Historia Lipy jest bogata w wiele wątków, ważnych wydarzeń - wszystko to składa się na wartość historyczno-kulturalna miejscowości, w której dziś mieszka około 2,5 tysiąca osób.
Wszystkich mieszkańców Lipy, gminy Zaklików, powiatu i województwa organizatorzy wielkiego wydarzenia z okazji 530-lecia miejscowości zapraszają na Festiwal Lasu - 14-15 września. Odbywać się będzie na stadionie KS Czarni Lipa.
Szczegółowy program: