Reklama

Wieś na Podkarpaciu obchodzi 530 lat istnienia [PATRONAT KORSO24]

Opublikowano:
Autor:

Wieś na Podkarpaciu obchodzi 530 lat istnienia [PATRONAT KORSO24] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Legend o powstaniu wsi na północy Podkarpacia jest wiele. Ale jak to z legendami - opowiadają nieprawdopodobne historie. Ale to, że Lipa w powiecie stalowowolskim istnieje już 530 lat, jest jak najbardziej prawdziwe i potwierdzone dokumentami. Z tej okazji miejscowość szykuje się na wielkie święto.

1489 - to ten rok uznaje się za czas powstania miejscowości Lipa, która wielokrotnie była opuszczana przez jej mieszkańców i osadzana na nowo. Ustanowiony wówczas akt graniczny był powodem, dla którego Marcin Gniewosz - spadkobierca Stanisława Zaklika, domagał się praw do lasów wokół Lipy. Był w sporze z ordynacją zamojską, do której Lipa wówczas należała. W tym czsie zresztą miejscowość była niezamieszkana, w 1596 roku wykupiona przez Jana Zamoyskiego.

Lipa w czasach Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego była ważnym punktem na mapie - to tam właśnie znajdowało się przejście graniczne Austro-Węgier i Rosji w okresie zaborów. W miejscu granicy stoi dziś pomnik przypominający o tamtych czasach - powstał dzięki staraniom Stowarzyszenia Lipa Zdrój w 2012 roku.

Historia Lipy jest bogata w wiele wątków, ważnych wydarzeń - wszystko to składa się na wartość historyczno-kulturalna miejscowości, w której dziś mieszka około 2,5 tysiąca osób.

Wszystkich mieszkańców Lipy, gminy Zaklików, powiatu i województwa organizatorzy wielkiego wydarzenia z okazji 530-lecia miejscowości zapraszają na Festiwal Lasu - 14-15 września. Odbywać się będzie na stadionie KS Czarni Lipa.

Szczegółowy program:

Redakcja portalu Korso24 jest patronem medialnym imprezy. Już dziś zaprasza do odwiedzania zarówno samego portalu, jak i naszych mediów społecznościowych, gdzie będą prowadzone relacje na żywo.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE