Reklama

Wielki bohater wojenny pochowany z szacunkiem i honorem [FOTO]

Opublikowano: pt, 6 wrz 2019 11:36
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie był polskim żołnierzem, choć był Polakiem. Służył w Wehrmachcie. Stacjonował ze swoją jednostką w Kosinie. Tam stanął on w obronie 13 Polaków, którzy mieli zostać rozstrzelani. Prawdopodobnie przez związany z tym spór z innym żołnierzem został zastrzelony w 1944 roku.

O tym, że kości żołnierza wykopali w Kosinie pracownicy IPN pisaliśmy tu: Kości żołnierza Wermachtu, który bronił Polaków, znalezione. Gdzie? [FOTO]

- 5 września na miejscowym cmentarzu odbyły się skromne uroczystości pogrzebowe Michała Szydłowskiego, pochodzącego ze Śląska żołnierza niemieckiego

- poinformował rzeszowski IPN.

Uroczystości z udziałem wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej Mateusza Szpytmy rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym w Kosinie w intencji Michała Szydłowskiego.

- Zachowanie Michała Szydłowskiego można określić jednoznacznie jako budzącą najwyższy szacunek postawę moralną. Jego czyn pokazuje, że można było prezentować postawy heroiczne, służąc nawet w niemieckiej armii

- mówił podczas uroczystości Mateusz Szpytma.

Jak zaznaczył prezes Szpytma, można było stanąć po stronie dobra, choć to często kosztowało. W tym wypadku kosztowało życie.

W ostatnim pożegnaniu Michała Szydłowskiego brali udział przedstawiciele IPN Oddział w Rzeszowie na czele z dyrektorem Dariuszem Iwaneczko, przedstawiciele władz samorządowych, mieszkańcy wsi, w której pamięć o losach tego żołnierza wciąż żyje.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.