Reklama

Wielka Brytania rozmieściła w Polsce system rakietowy obrony powietrznej [WIDEO]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: gov.uk

Wielka Brytania rozmieściła w Polsce system rakietowy obrony powietrznej [WIDEO] - Zdjęcie główne

Najnowocześniejszy system obrony powietrznej jest już w Polsce | foto gov.uk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sky Sabre, najnowoczesniejszy brytyjski system obrony przeciwlotniczej trafił do Polski. Rakiety zostały rozmieszczone na wschodniej flance NATO. Do obsługi systemu Brytyjczycy zadysponowali także 100 żołnierzy.

Najnowocześniejszy system obrony przeciwlotniczej 

- Zamierzamy rozmieścić w Polsce system rakiet przeciwlotniczych średniego zasięgu Sky Sabre z około 100 pracownikami, aby upewnić się, że staniemy obok Polski, chroniąc jej przestrzeń powietrzną przed dalszą agresją ze strony Rosji - powiedział B. Wallace, sekretarz obrony Wielkiej Brytanii podczas ostatniej wizyty w Polsce. 

System ten dotarł już do Polski. To kolejny, bo dwóch amerykańskich bateriach Patriot, system obrony przestrzeni powietrznej naszego kraju. 

Co wiemy o Sky Sabre?

Sky Sabre to system rakietowy obrony powietrznej składający się z trzech oddzielnych elementów: radaru, centrum dowodzenia i kontroli oraz pocisków. Wyrzutnia może kontrolować lot 24 pocisków jednocześnie, prowadząc je do przechwycenia 24 oddzielnych celów.

Oczy i uszy systemu to radar średniego zasięgu Giraffe Agile Multi Beam 3D. Obraca się on na szczycie wysuwanego masztu, co pozwala na podniesienie go ponad linie drzew i inne przeszkody, w celu zidentyfikowania nawet nisko latających statków powietrznych. Radar może zobaczyć obraz w promieniu 360 ​​stopni na odległości 120 km.

Drugim elementem jest centrum dowodzenia i kontroli. Łączy ono radar z rakietami i kieruje je w kierunku potencjalnego celu. 

W skład centrum dowodzenia wchodzą satelity taktyczne, które pozwalają operatorom Sky Sabre dzielić się swoimi informacjami z wieloma podmiotami, np. ze sztabem NATO.

Trzecim elementem jest inteligentna wyrzutnia Land Ceptor i sam pocisk, ważący 99 kg. Jest to wspólny modułowy pocisk przeciwlotniczy, który osiąga prędkość 370 kilometrów na godzinę i może eliminować myśliwce, drony i inteligentne bomby naprowadzane radarowo.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy