Reklama

Ważność bonu turystycznego dłużej niż zakładano. Do kiedy i gdzie można nim zapłacić?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ważność bonu turystycznego dłużej niż zakładano. Do kiedy i gdzie można nim zapłacić?  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ważność bonu turystycznego została przedłużona o pół roku. Oznacza to, że będziemy mogli go wykorzystać do końca września, a nie jak wcześniej zakładano do marca.

Musimy jednak pamiętać, że aby wykorzystać bon, trzeba go najpierw aktywować.  Zrobimy to poprzez platformę Usług Elektronicznych, czyli tak zwane PUE.

Po aktywacji uprawniony otrzymuje specjalny kod, który należy podać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności bonem. Każda płatność jest potwierdzana jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w wiadomości SMS. Bon przysługuje rodzinom, które otrzymują świadczenia 500 plus oraz dodatek wychowawczy. Co ważne, jeżeli jesteśmy rodzicami pracującymi za granicą, i wspomniane świadczenia nam się nie należą, nasze dzieci mają prawo do bonu, musimy jednak złożyć wniosek, aby go otrzymać (rodziny mieszkające w Polsce nie muszą tego robić). Po aktywowaniu bonu możemy nim zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne.

Wartość jednego bonu to 500 złotych. Musimy jednak wiedzieć, że świadczenie jest imienne, dlatego nie możemy go odsprzedać, ani też zamienić na gotówkę. Bon 500 plus może otrzymać każde dziecko, które nie ma jeszcze 18 lat. Jeżeli rodzice naprzemiennie opiekują się potomstwem, to każdemu z nich przysługuje kwota 250 zł na urlop z dzieckiem. Jeżeli jesteś rodzicem dziecka z niepełnosprawnością, to kwota bonu turystycznego wzrasta automatycznie do 1000 złotych. Po 30 września 2022 roku bon straci ważność. Do tej pory świadczenie zostało aktywowane ok. 4 miliona razy. Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, inicjator programu Polski Bon Turystyczny, wyraził nadzieję, że z bonu skorzysta, każdy uprawniony.

Środki zabezpieczone w budżecie na realizację programu wynoszą 4 miliardy złotych i powinny zostać spożytkowane. Taki jest cel nowelizacji ustawy i przesunięcia terminu ważności bonu o pół roku, włączając w to kolejny sezon wakacyjny. Wierzę, że dzięki temu wszyscy beneficjenci będą mogli skorzystać z dodatkowych środków na wypoczynek, a do branży trafi kolejny znaczący zastrzyk finansowy. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy