Reklama

Ustrzyki Dolne chcą mniej religii w szkołach. Wydają na nią pół miliona zł!

Opublikowano:
Autor:

Ustrzyki Dolne chcą mniej religii w szkołach. Wydają na nią pół miliona zł! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Ustrzyki Dolne szuka oszczędności w oświacie. Wszystko przez to, że w 2020 roku będą musieli do niej dołożyć cztery miliony złotych. Powód? Podwyżki dla nauczycieli oraz wzrost płacy minimalnej.

To jednak niejedyne przyczyny, przez które koszty utrzymania oświaty rosną. Z powodu reformy likwidującej gimnazja, gmina Ustrzyki Dolne ma mniejszą liczbę uczniów, a co za tym idzie - niższą subwencję oświatową. Burmistrz Bartosz Romowicz podstawiony jest praktycznie pod ścianą - musi znaleźć pieniądze na dofinansowanie szkół.


I te pieniądze chce znaleźć w postaci wynagrodzenia dla nauczyciel-katechetów. Dla Ustrzyk Dolnych rocznie jest to wydatek prawie 540 tysięcy złotych, przy założeniu 152 godzin lekcji religii w tygodniu we wszystkich szkołach i przedszkolach. Aby choć trochę odciążyć gminę, burmistrz chce zmniejszyć tygodniowy wymiar godzin. To jednak nie jest takie proste - według polskiego prawa, ilość lekcji religii może być obniżona za zgodą biskupa diecezjalnego.


Burmistrz Bartosz Romowicz zwrócił się zatem z prośbą do Metropolity Przemyskiego Arcybiskupa Adama Szala o wyrażenie takiej zgody, a także o połączenie lekcji religii w oddziałach, w których liczba uczniów jest mniejsza niż 13 osób w roku szkolnym 2020/21, 2021/22 oraz 2022/23. To oznaczałoby, że np. pierwszoklasiści mieliby zajęcia z religii z drugoklasistami. 


Sam burmistrz podkreśla również, że Kościół może zorganizować zajęcia z religii za darmo lub na swoich plebaniach. Pytanie brzmi - jak zareaguje na to Kościół i czy faktycznie się zgodzi?


Treść pisma skierowanego przez burmistrza Ustrzyk Dolnych do Metropolity Przemyskiego znajdziesz na drugiej stronie.
 

 

Działając w oparciu o §8 ust.1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. z 1992 r. nr 26 poz. 155) zwracam się z wnioskiem o wyrażenie zgody na zmniejszenie ilości godzin religii do jednej godziny lekcyjnej w tygodniu oraz połączenia zajęć z religii w oddziałach, gdzie liczba uczniów jest mniejsza niż 13 osób w jednostkach oświatowych dla których organem prowadzącym jest Gmina Ustrzyki Dolne.

Przygotowując projekt budżetu na rok 2020 i dokonując przy tym szczegółowej analizy wydatków ponoszonych na edukację jestem zmuszony do wprowadzenia wielu zmian w organizacji pracy szkół. Ta organizacja oprócz tak drastycznych działań jak likwidacja najmniejszych szkół, obejmuje również ograniczanie godzin zajęć lekcyjnych w pozostałych szkołach. Szacowany koszt nauki religii przy 152 godzinach lekcyjnych tygodniowo wynosi na 2020 rok 538 tys. złotych. Zmniejszenie ilości godzin pozwoli na ograniczenie tych wydatków bez drastycznego zmniejszania ilości godzin przeznaczonych na inne zajęcia rozwijające zainteresowania, które przygotowują naszych uczniów i wychowanków do podejmowania życiowych wyborów oraz przewidzianych prawem egzaminów na kolejnych etapach kształcenia. Wzrost nakładów na oświatę i ograniczone możliwości budżetu gminy zmuszają do szukania oszczędności poprzez likwidację wszelkich godzin dodatkowych ponad podstawę programową.

Powyższy wniosek jest uzasadniony przede wszystkim względami finansowymi dla gminy. Gmina Ustrzyki Dolne wskutek zmian w przepisach prawa oraz podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli w 2020 roku poniesie dużo wyższe koszty realizacji zadań oświatowych niż w latach ubiegłych. Otrzymywana z budżetu państwa subwencja oświatowa nie wystarcza nawet w połowie do pokrycia tych kosztów.

Zmniejszenie liczby godzin zajęć religii pozwoli również zapobiec umieszczaniu w planie lekcyjnym katechezy pomiędzy zajęciami obowiązkowymi. W klasach, w których nie wszyscy uczniowie uczęszczają na zajęcia religii mamy do czynienia z sytuacją, gdzie część z uczniów zmuszona jest do biernego oczekiwania na kolejne zajęcia obowiązkowe. W tym czasie gmina jako organ prowadzący ma obowiązek zapewnić tym uczniom zajęcia wychowawcze, co w konsekwencji również powoduje powstawanie dodatkowych kosztów spowodowanych koniecznością zatrudnienia nauczyciela sprawującego opiekę nad tymi uczniami.

Ponadto zwracam się z prośbą o wyrażenie zgody na połączenie zajęć z religii w oddziałach, gdzie liczba uczniów jest mniejsza niż 13 osób, z wyłączeniem roczników, w których uczniowie przygotowują się do sakramentu przyjęcia pierwszej komunii świętej (klasy III) oraz bierzmowania (klasy VIII). Dokonanie takiego połączenia również pozwoli zoptymalizować proces kształcenia uczniów oraz w pozytywny sposób wpłynie na sytuację finansową gminy Ustrzyki Dolne.

Mając na względzie powyższe proszę o wyrażenie zgody na zmniejszenie wymiaru zajęć z religii do jednej godziny lekcyjnej w tygodniu oraz połączenia zajęć z religii w oddziałach, gdzie liczba uczniów jest mniejsza niż 13 osób w roku szkolnym 2020/21, 2021/22 oraz 2022/2023.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE