Reklama

Ustawa covidowa przyjęta! Czy oznacza to obowiązkowe noszenie maseczki? [KTO JAK GŁOSOWAŁ]

Opublikowano:
Autor:

Ustawa covidowa przyjęta! Czy oznacza to obowiązkowe noszenie maseczki? [KTO JAK GŁOSOWAŁ] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sejm podczas czwartkowego posiedzenia przyjął ustawę covidową. Sprawdzamy jakie niesie ona ze sobą rozwiązania i jak głosowali posłowie z Podkarpacia.

Po burzliwych obradach i "wzajemnych wycieczkach" rządzących oraz opozycji w kwestii przygotowania do drugiej fali pandemii koronawirusa, przyjęta została ustawa covidowa.


Czytaj także:


 

Maseczki, lekarze...

W skrócie ustawa reguluje: podwyższenie do 200 procent wynagrodzenia dla osób, które są kierowane przez wojewodę do walki z pandemią, 100 procent uposażenia w trakcie kwarantanny dla służb mundurowych, "klauzulę dobrego Samarytanina" - brak kar za błędy medyczne w trakcie pandemii, umożliwienie zatrudnienia lekarzy bez uprawnień zdobytych w Unii Europejskiej, wydłużenie okresu realizacji recept do 150 dni, stworzenie podstawy do karania za brak zakrytych ust i nosa, podstawę do tego, aby sprzedawca mógł odmówić obsługi klientowi, gdy ten nie ma zakrytych ust i nosa.

Podniesiono także wiek lekarz, do 65 lat w przypadku mężczyzn, którzy mogą być oddelegowani do walki z pandemią. U kobiet pozostawiono wiek 60 lat.

Za to przepadła poprawka opozycji mająca wprowadzić zasiłki opiekuńcze dla rodziców, których dzieci nie uczęszczają do szkoły z powodu wprowadzenia edukacji zdalnej.

Bez zaskoczenia

Którzy posłowie z Podkarpacia byli przeciwko ustawie? Ogółem było 11 "przeciw" - 9 z Konfederacji, 1 z PiS i 1 z PSL-Kukiz'15. Ten "rodzynek" z PSL-Kukiz'15 to Stanisław Tyszka, a z Konfederacji przeciwko był Grzegorz Braun. Pozostali podkarpaccy posłowie byli "za".

Teraz ustawa trafi do Senatu. Zgodnie z zapowiedziami marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego senacka komisja zdrowia zajmie się nią w poniedziałek 26 października.


Czytaj także:


 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE