Reklama

Unia Metropolii Miast Polskich solidarnie z Białorusią. Dlaczego brakuje Rzeszowa?

Opublikowano:
Autor:

Unia Metropolii Miast Polskich solidarnie z Białorusią. Dlaczego brakuje Rzeszowa? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasta zrzeszone w Unii Metropolii Polskich wystosowały stanowisko w sprawie wydarzeń na Białorusi. Dokument podpisało 11 prezydentów miast. Brakuje podpisu Tadeusza Ferenca. Okazuje się, że powód nieobecności jest prozaiczny.

Prezydenci miast postanowili wyrazić swój sprzeciw w związku z sytuacją jaka panuje na Białorusi po niedawnych wyborach prezydenckich, w których wygrał Aleksander Łukaszenko. Zarówno obywatele kraju jak i krajowe oraz zagraniczne media donoszą, że w trakcie wyborów zaobserwowano wiele nieprawidłowości, które mogą świadczyć o tym, że wyniki sfałszowano

Po wyborach rozpoczęły się protesty na ulicach, które przybrały bardzo dramatyczny obrót. Poniedziałkowe protesty w Mińsku koncentrowały się w trzech miejscach: przy stacji metra Puszkińska, przed centrum handlowym Ryga i na ulicy Kalwaryjskiej. Protesty w całym kraju są brutalnie pacyfikowane przez służby. W sieci wciąż pojawiają się nowe nagrania, które pokazują co tam naprawdę dzieje się w kraju. Oficjalne dane mówią o ok. 7 tys. osób zatrzymanych przez Milicje. Krajowe i światowe media donoszą, że areszty w Mińsku są przepełnione.  


- Wolność jest niezbywalnym prawem każdego człowieka. Nie można zachowywać milczenia, kiedy to najważniejsze prawo jest naruszane, kiedy narzędziem polityki staje się przemoc i opresja. Historia pozwala nam wierzyć, że władza obojętna wobec oczekiwań społeczeństwa ostatecznie nie może zwyciężyć. Potrafi ona jednak spowodować nieodwracalne szkody i wyrządzić krzywdy, których nie sposób zapomnieć ani zrekompensować. Jest to szczególnie ważne dla nas, Polaków, bo wiemy jak cenne i kruche zarazem są wolności oraz swobody obywatelskie. Apelujemy zatem do białoruskich władz o rozpoczęcie dialogu, który zastąpi stosowane obecnie rozwiązania siłowe.  


- czytamy w oficjalnym stanowisku Unii Metropolii Polskich. Pełna treść stanowiska dostępna TUTAJ.

Pod oświadczeniem podpisał się prezydent Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Warszawy, Wrocławia oraz z-ca prezydenta Szczecina. Brakuje podpisu z Rzeszowa, który również jest członkiem UMP. Dlaczego?


- Dokument miał być podpisany w ciągu jednego dnia. Prezydenta nie było i nie miał kto podpisać.


- wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa

Okazuje się, że mieszkańcy Rzeszowa wykazali się dużo większą dozą współczucia dla naszych wschodnich sąsiadów, organizując manifestacje na rzeszowskim Rynku. Pikieta „Solidarni z Białorusią” odbyła się 14 sierpnia. Być może władze miasta wykazałyby się większą empatią, gdyby białoruskie miasto było jednym z miast partnerskich stolicy innowacji. Choć ratusz nie miał żadnego obowiązku podpisania stanowiska UMP, ani też nie był do tego zobligowany jakimkolwiek nakazem, to niesmak pozostaje. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE