Reklama

Ukraińskie Ministerstwo Obrony: Putin szykuje atak terrorystyczny na elektrownię atomową w Czarnobylu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Ukraińskie Ministerstwo Obrony: Putin szykuje atak terrorystyczny na elektrownię atomową w Czarnobylu - Zdjęcie główne

Ukraina ostrzega przed atakiem terrorystycznym na elektrownię w Czarnobylu. Polska Agencja Atomistyki uspokaja | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości "Putin wydał rozkaz o przygotowaniu ataku terrorystycznego na elektrownię atomową w Czarnobylu" - informuje na Facebooku ukraińskie Ministerstwo Obrony. Budynek elektrowni od kilku dni okupowany jest przez rosyjskich żołnierzy. W czwartek (10 marca) do Czarnobyla przyjechali także białoruscy specjaliści z dziedziny atomistyki.

Problemy wokół elektrowni w Czarnobylu

Wpis na oficjalnej stronie Ministerstwa Obrony Ukrainy pojawił się w piątek (11 marca), koło godziny 13. Czytamy w nim, że "według dostępnych informacji Władimir Putin zlecił przygotowanie ataku terrorystycznego w elektrowni jądrowej w Czarnobylu". Winą za to chce obarczyć Ukrainę - pisze resort obrony. 

Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy poinformowała w środę (9 marca), że elektrownia atomowa w Czarnobylu nie ma dostępu do prądu.

- Odłączona jest od systemów monitorowania Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej - alarmuje MON Ukrainy.

Wczoraj do Czarnobyla przyjechał zespół białoruskich specjalistów, który ma za zadanie przywrócić prawidłowe działanie elektrowni. Ukraińscy specjaliści nie są tam dopuszczani. 

Resort obrony Ukrainy nie wierzy w prawdziwość intencji białoruskich specjalistów, działających pod dyktando Putina. 

- W celu sfałszowania udziału ukraińskiego wojska w katastrofie w elektrowni w Czarnobylu, okupanci próbują stworzyć fałszywe „dowody”, aby potwierdzić swoją wersję - czytamy.

Zdaniem ministerstwa Putin szykuje mistyfikację napadu żołnierzy ukraińskich na elektrownię.

- W szczególności, że na terenie lotniska Antonov w Hostomelu zauważono rosyjskie chłodnie samochodowe na zwłoki, zbierające ciała zmarłych ukraińskich żołnierzy. Istnieje prawdopodobieństwo, że zostaną pokazani jako osoby odpowiedzialne za atak - czytamy na Facebooku.

Polska Agencja Atomistyki monitoruje sytuację radiacyjną

- Nie ma zagrożenia radiologicznego dla Polski w związku z utratą zasilania w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Sytuacja radiacyjna w Polsce jest w normie - uspokaja Polska Agencja Atomistyki.

Portal napromieniowani.pl zrzeszający naukowców z zakresu m.in. fizyki zapewnia, że nie ma obecnie obaw do niepokoju. 

- W żadnym razie nie należy przyjmować płynu Lugola, ponieważ ma on za zadanie chronić przed Jodem-131, którego w Czarnobylu po prostu już nie ma - czytamy w komunikacie. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy