Reklama

Reklama

Twoje dokumenty w smartfonie! Bez prawa jazdy w trasę

Opublikowano: 5 grudnia 2020 08:25
Autor: | Zdjęcie: Ministerstwo Cyfryzacji

Twoje dokumenty w smartfonie! Bez prawa jazdy w trasę - Zdjęcie główne

foto Ministerstwo Cyfryzacji

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sprawdzamy jaki pakiet zmian w prawie ruchu drogowego wchodzi w życie.

5 grudnia zaczęła obowiązywać niezwykle ważna zmiana w prawie ruchu drogowego. Już nie musimy zabierać ze sobą prawa jazdy, bo wszystkie niezbędne dane są "w sieci". Dokładniej w aplikacji mObywatel - każdy kierowca znajdzie tam mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Dodatkowo jest tam dostęp do innych ważnych dokumentów - odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego.

Uwaga! Posiadanie aplikacji nie jest obowiązkowe. W trakcie kontroli drogowej policjanci sprawdzą Twoje uprawnienia w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Są tam informacje o wszystkich kierowcach. Tych w Polsce jest aż 21 784 620! Dokładnie tyle osób posiada krajowe prawo jazdy. Tylko w tym roku na drogę wyjechało 242 428 nowych kierowców. Informacje o zatrzymanych prawach jazdy także znajduję się w CEK.

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna. W zależności od tego z jakiego telefonu korzystacie, można ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore. Konieczne jest założenie profilu zaufanego.

Kolejne zmiany

Nowelizacja ustawy przewidziała możliwość rejestracji pojazdu lub czasowej rejestracji na wniosek właściciela, również przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania, a także czasowej rejestracji pojazdu na wniosek właściciela w przypadku konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru, również przez starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu.

Zmienią się przepisy dotyczące wyrejestrowania pojazdu wywożonego za granicę. Dziś to właściciel pojazdu musi go wyrejestrować. Od 4 grudnia starostwo zrobi to samodzielnie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.