Reklama

Trzecia fala zakażeń jest realna. Czas po świętach niech będzie dobrowolną narodową kwarantanną - uważa premier Mateusz Morawiecki

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: KPRM

Trzecia fala zakażeń jest realna. Czas po świętach niech będzie dobrowolną narodową kwarantanną - uważa premier Mateusz Morawiecki - Zdjęcie główne

foto KPRM

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie na antenie Radia RMF FM wyjaśniał dlaczego przed Świętami Bożego Narodzenia nie będzie luzowania obostrzeń. Najbliższy czas ma być "dobrowolną narodową kwarantanną".

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ostrzega przed konsekwencjami luzowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Z przeprowadzonych przez podległą Unii Europejskiej agencję badań wynika, że rezygnacja w grudniu z obostrzeń doprowadzi na początku przyszłego roku do trzeciej fali pandemii oraz większej liczby zgonów. Te słowa potwierdza na portalu tvp.info doradca premiera ds. walki z COVID-19 profesor Andrzej Horban, który mówi, że "liczne spotkania w czasie świąt będą skutkowały tym, iż wzrośnie transmisja wirusa w społeczeństwie."

Sam premier Mateusz Morawiecki tak mówił o trzeciej fali na antenie stacji RMF FM.

- Tak, trzecia fala zakażeń to realne zagrożenie. Widzimy to w wielu krajach europejskich. Miejmy obawy przed nią. Nie będzie żadnego luzowanie obostrzeń przed Świętami Bożego Narodzenia. Wiem, że to są specyficzne święta, ale pamiętajmy o zdrowiu i życiu naszych bliskich.

- dodał.

Mateusz Morawiecki na pytanie o strajk hotelarzy i list ze strony górskich samorządów przyznał, że pieniądze z tarczy antykryzysowej trafią do najbardziej potrzebujących.

Na ostatnie dni 2020 roku i pierwsze dwa tygodnie 2021 roku premier ma apel do Polaków.

- Czas ferii oraz czas po świętach niech będzie okresem zmniejszonej mobilności. To będzie "dobrowolna narodowa kwarantanna."

- mówi Mateusz Morawiecki.

Przy okazji szef rządu mówił o tym kiedy można się spodziewać luzowania niektórych obostrzeń. Taka jest jego opinia o możliwości otworzenia siłowni od początku stycznia.

- Od 4 stycznia jeszcze nie, ponieważ my do 18 stycznia określiliśmy ten okres, ten czas jako czas odpoczynku po świętach od różnego rodzaju aktywności. Tak to eufemistycznie nazwijmy. Chcę zaznaczyć, że cały czas, do 18 stycznia, utrzymujemy rygory, obostrzenia, właśnie po to, żeby wejść w okres szczepień, mam nadzieję że trzecia dekada stycznia, bo to zależy od Europejskiej Agencji Lekowej, od UE i trochę za wolno podejmowane są tam decyzje. Przyznam szczerze, że starałem się zmienić, przyspieszyć te decyzje tam w UE. Być może się uda, zobaczymy za kilka dni i po to, żeby od trzeciej dekady stycznia rozpoczęły się te szczepienia, żebyśmy dotrwali w możliwie nie najgorszym stanie, potrzebujemy utrzymania tych obostrzeń.

- stwierdził premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy