Reklama

Terytorialsi na jednych z najtrudniejszych zawodów taktyczno - zwiadowczych!

Opublikowano: pt, 2 sie 2019 13:10
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W tym roku po raz pierwszy w jednych z najbardziej wymagających zawodach taktycznych pk. „ADMIRAL PITKA RECON CHALLENGE 2019” wezmą udział żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W dniach od 4 sierpnia do 9 sierpnia 2019 r. w Valgamaa – Estonia odbędą się jedne z najtrudniejszych zawodów taktyczno – zwiadowczych. Rywalizować będą czteroosobowe zespoły wystawione przez państwa należące do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wojska Obrony Terytorialnej reprezentował będzie zespół żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową, wystawiony przez 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”.

Zawody Admiral Pitka Recon 2019 to międzynarodowa wojskowa rywalizacja sportowa, w której drużyny otrzymają scenariusz opisujący sytuacje, z którymi mają się zmierzyć, i którego będą musieli się trzymać, by ukończyć swoje zmagania sportowe. Podczas tej konkurencji wiedza i umiejętności związane ze szkoleniem wojskowym zespołów i członków zespołu zostaną przetestowane poprzez udział żołnierzy w patrolu.

Trasa zawodów wynosi do 90 km długości w linii prostej. Przejścia odbywają się przez tereny otwarte, bagienne, zabudowane i rolnicze. Trasa będzie przebiegać poprzez punkty kontrolne rozmieszczone w odpowiedniej kolejności. Ruch na trasie będzie odbywał się pieszo bez żadnych zewnętrznych środków pomocy. Drużyny muszą poruszać się skrycie, być zakamuflowane i unikać kontaktu z innymi zespołami startującymi w zawodach. Ruch po drogach jest zabroniony.

***

Estońska Kaitseliit to odpowiednik Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce, wchodzi w skład Estońskich Sił Zbrojnych. Kaitseliit jest jedną z zagranicznych formacji OT, z którą do partnerskiej współpracy dowódca WOT wyznaczył podkarpacką brygadę OT. Kaitseliit obecny jest we wszystkich
15 powiatach kraju, a jego terytorialne oddziały (razem 17 brygad) dzielą się na mniejsze jednostki (np. kompanie, plutony, sekcje). W ramach estońskiej obrony terytorialnej funkcjonuje też jednostka odpowiedzialna za cyberbezpieczeństwo. Powszechność członkostwa w Kaitseliicie warunkuje też jej przeznaczenie, które związane jest przede wszystkim z działaniami nie tylko defensywnymi, ale
i typowo antykryzysowymi, przy szerokiej kooperacji z lokalną społecznością kraju.

***

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała
w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota.

 

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”.

 

Obecnie w WOT służbę pełni 20 500 żołnierzy, w tym 17 400 ochotników oraz 3 100 żołnierzy zawodowych. W podkarpackiej brygadzie służbę pełni prawie 3,5 tys. Żołnierzy. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy. W styczniu 2019 roku formacja rozpoczęła trzeci rok funkcjonowania.

 


por. Witold SURA
rzecznik prasowy
3.Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej
im. płk. Łukasza Cieplińskiego
tel. 600819411
email: [email protected] lub [email protected]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.