Nie zdajemy sobie tylko sprawy, że te rośliny, które wydają nam się niezwykle efektowne, które trzymamy w swoich domach też mają właściwości toksyczne. Mogą być niebezpieczne przede wszystkim dla dzieci i zwierząt.
Oto krótki przegląd roślin doniczkowych, które uznane są za trujące:
Bluszcz pospolity:
Zawiera związki, które mogą wywołać zatrucia z nudnościami, wymiotami, bólem głowy, przyspieszonym pulsem, wysypką, bezdechem. Kontakt skóry z roślinnym sokiem może wywołać zaczerwienienie.
Gwiazda betlejemska:
Wszystkie jej części są niebezpieczne, bo w całej roślinie występuje trujący sok mleczny. Powoduje on zaczerwienienie skóry, podrażnienie jamy ustnej. Zjedzenie którejkolwiek części rośliny spowoduje zatrucie.
Trójskrzyn (inaczej: kodieum, kroton):
Zawiera biały toksyczny sok, szczególnie w łodydze i liściach. Kontakt z nim może spowodować wysypkę i pieczenie oczu. Zjedzenie, a nawet żucie liści powoduje wymioty i biegunkę.
Skrzydłokwiat:
Pochłania z powietrza związki chemiczne, tj. benzen, formaldehyd, ksylen znajdujące się w smogu. Jego liście i kwiaty wzięte do ust (przez dziecko lub zwierzę) mogą podrażnić skórę oraz błonę śluzową jamy ustnej, gardła i przełyku.
Difenbachia:
Zawiera igiełkowate kryształy szczawianu wapnia (rafidy), które mają działanie drażniące. Włożenie liścia do ust może spowodować obrzęk warg, języka, krtani, ból brzucha. Do tej rodziny należą także: anturium, monstera, filodendron.
Koleus:
W kolorowych liściach rośliny występują diterpeny, których spożycie może spowodować przyspieszenie pulsu, ociężałość, zaburzenia widzenia.
Psianka koralowa i paprykowa:
Owoce wyglądają apetycznie, mogą skusić dziecko. Ale zawierają groźną solaninę, która może wywołać nudności, bóle brzucha, wymioty, biegunki.
Dracena:
W jej liściach znajdują się związki, które w większych dawkach są toksyczne, wywołują wymioty, mogą uszkadzać szpik kostny. Może być groźna szczególnie dla kotów, które lubią podgryzać jej liście.
Przyczyny zatrucia lub podrażnienia skóry:
- zjedzenie fragmentu rośliny: liści, owoców, kwiatów lub korzeni
- dotykanie liści, łodygi lub kwiatu
- kontakt skóry z sokiem z rośliny
- wypicie wody z podstawki.
Wrażliwość na substancje toksyczne zawarte w roślinach jest sprawą indywidualną, ten sam związek u różnych osób może wywołać zupełnie odmienne skutki.
Jeśli wiesz, które z roślin doniczkowych w Twoim domu są niebezpieczne, ważne, by pamiętać o tym:
- ustawić je w miejscach trudno dostępnych dla dzieci i zwierząt domowych
- w żadnym wypadku nie stawiać ich na podłodze i niskich meblach
- do prac pielęgnacyjnych, a nawet zwykłego podlewania wskazane jest używanie rękawiczek ochronnych, a po wykonaniu tych czynności, dokładne umycie rąk
- należy natychmiast sprzątać wszystkie opadające na podłogę liście i kwiaty, aby dziecko lub zwierzęta nie zdążyły mieć z nimi kontaktu.
Na podstawie: naturalnieozdrowiu.pl