Reklama

Te trujące rośliny masz W SWOIM DOMU

Opublikowano:
Autor:

Te trujące rośliny masz W SWOIM DOMU - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy wiesz, że z ogromnym prawdopodobieństwem masz w swoim domu rośliny, które są trujące i mogą spowodować wiele przykrych dolegliwości u Ciebie, u Twojego dziecka czy u domowego pupila?

Nie zdajemy sobie tylko sprawy, że te rośliny, które wydają nam się niezwykle efektowne, które trzymamy w swoich domach też mają właściwości toksyczne. Mogą być niebezpieczne przede wszystkim dla dzieci i zwierząt.

Oto krótki przegląd roślin doniczkowych, które uznane są za trujące:

Bluszcz pospolity:

Zawiera związki, które mogą wywołać zatrucia z nudnościami, wymiotami, bólem głowy, przyspieszonym pulsem, wysypką, bezdechem. Kontakt skóry z roślinnym sokiem może wywołać zaczerwienienie.

Gwiazda betlejemska:

Wszystkie jej części są niebezpieczne, bo w całej roślinie występuje trujący sok mleczny. Powoduje on zaczerwienienie skóry, podrażnienie jamy ustnej. Zjedzenie którejkolwiek części rośliny spowoduje zatrucie.

Trójskrzyn (inaczej: kodieum, kroton):

Zawiera biały toksyczny sok, szczególnie w łodydze i liściach. Kontakt z nim może spowodować wysypkę i pieczenie oczu. Zjedzenie, a nawet żucie liści powoduje wymioty i biegunkę.

Skrzydłokwiat:

Pochłania z powietrza związki chemiczne, tj. benzen, formaldehyd, ksylen znajdujące się w smogu. Jego liście i kwiaty wzięte do ust (przez dziecko lub zwierzę) mogą podrażnić skórę oraz błonę śluzową jamy ustnej, gardła i przełyku.

Difenbachia:

Zawiera igiełkowate kryształy szczawianu wapnia (rafidy), które mają działanie drażniące. Włożenie liścia do ust może spowodować obrzęk warg, języka, krtani, ból brzucha. Do tej rodziny należą także: anturium, monstera, filodendron.

Koleus:

W kolorowych liściach rośliny występują diterpeny, których spożycie może spowodować przyspieszenie pulsu, ociężałość, zaburzenia widzenia.

Psianka koralowa i paprykowa:

Owoce wyglądają apetycznie, mogą skusić dziecko. Ale zawierają groźną solaninę, która może wywołać nudności, bóle brzucha, wymioty, biegunki.

Dracena:

W jej  liściach znajdują się związki, które w większych dawkach są toksyczne, wywołują wymioty, mogą uszkadzać szpik kostny. Może być groźna szczególnie dla kotów, które lubią podgryzać jej liście.

Przyczyny zatrucia lub podrażnienia skóry:

  • zjedzenie fragmentu rośliny: liści, owoców, kwiatów lub korzeni
  • dotykanie liści, łodygi lub kwiatu
  • kontakt skóry z sokiem z rośliny
  • wypicie wody z podstawki.

Wrażliwość na substancje  toksyczne zawarte w roślinach jest sprawą indywidualną, ten sam związek u różnych osób może wywołać zupełnie odmienne skutki.

Jeśli wiesz, które z roślin doniczkowych w Twoim domu są niebezpieczne, ważne, by pamiętać o tym:

  • ustawić je w miejscach trudno dostępnych dla dzieci i zwierząt domowych
  • w żadnym wypadku nie stawiać ich na podłodze i niskich meblach
  • do prac pielęgnacyjnych, a nawet zwykłego podlewania wskazane jest używanie rękawiczek ochronnych, a po wykonaniu tych czynności, dokładne umycie rąk
  • należy natychmiast sprzątać wszystkie opadające na podłogę liście i kwiaty, aby dziecko lub zwierzęta nie zdążyły mieć z nimi kontaktu.

 

Na podstawie: naturalnieozdrowiu.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE