Reklama

TARNOBRZEG: "Uchwały śmieciowe" na TAK! Bądźmy gotowi na podwyżki! [AKTUALIZACJA]

Opublikowano:
Autor:

TARNOBRZEG: "Uchwały śmieciowe" na TAK! Bądźmy gotowi na podwyżki! [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Odbiór odpadów komunalnych w Tarnobrzegu już jest drogi, a od 1 lipca jeszcze bardziej nadszarpnie budżety domów i przedsiębiorstw. Dlaczego? Wszystko przez aneks do umowy śmieciowej podpisany przez prezydenta miasta Dariusza Bożka. Fakt jest jednak taki, że samorząd został postawiony "pod ścianą". Podwyżka już od 1 lipca 2020 roku.

10.06:

Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek kolejny raz o podwyżkach opadów:

5.06, godz. 18:20:

Burzliwa debata radnych Rady Miasta Tarnobrzega poprzedziła głosowanie nad pierwszą z trzech "uchwał śmieciowych". Nie było niespodzianki. Większość rajców opowiedziała się "za" zmianami. Co z tego wynika? Mieszkańcy Tarnobrzega będą płacić więcej za odbiór śmieci! Sprawdź, który radny jak głosował przy pierwszej uchwale!

Przed debatą nad trzecią uchwałą okazało się, że zgłoszone zostały dwie poprawki. Pierwsza dotyczyła ustalenia stawki odbioru śmieci segregowanych od mieszkańców domów jednorodzinnych na kwotę 29 złotych za osobę i 56 złotych za niesegregowane - wzrost opłat już od lipca 2020 roku. Z kolei druga dotyczyła bonifikaty za posiadanie kompostowników. Tarnobrzescy radni przyjęli pierwszą poprawkę, druga przepadła. Poniżej wyniki głosowania nad całą trzecią uchwałą, już po przyjęciu poprawki.

Radni przyjęli uchwałę regulującą częstotliwość odbioru śmieci. I on też budził kontrowersje. Odbiór śmieci z domów jednorodzinnych raz w miesiącu, zaś z bloków wielorodzinnych trzy razy w miesiącu. Co ważne, nowy harmonogram będzie obowiązywał dopiero od przyszłego roku, po rozstrzygnięciu nowego przetargu. Na razie śmieci będą odbierane tak jak dotychczas.

4.06:

W piątek, 5 czerwca, o godzinie 10 rozpocznie się sesja rady miejskiej podczas, której samorządowcy zdecydują jak będzie wyglądała polityka odbioru śmieci w Tarnobrzegu. Znamy szczegóły uchwały i niektóre elementy są bulwersujące. Trzy "uchwały śmieciowe" podnoszą cenę odbioru śmieci z 18 do 30 złotych od osoby miesięcznie, za odpady segregowane. Śmieci bez segregacji kosztować będą 60 złotych miesięcznie od osoby. Szokujące jest przy tym zmniejszenie częstotliwość wywozu odpadów. Od mieszkańców domów jednorodzinnych, pomiędzy październikiem i marcem, śmieci odbierane będą tylko raz w miesiącu! W sezonie wiosenno-letnim, dwa razy. Już teraz nieoficjalnie wiemy, że część radnych uważa, że takie warunki są nie do przyjęcia i będą głosować "przeciw"!

28.05:

O godzinie 12.30 za pomocą swojego profilu na Facebooku prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek ma się odnieść do całego zamieszania z podwyżką opłat za odbiór śmieci.

27.05:

Tarnobrzescy radni nie zajmą się 29 maja podwyżką za odbiór śmieci. Sesja nadzwyczajna została odwołana na wniosek Dariusza Bożka, prezydenta Tarnobrzega. 26 maja prezydent Tarnobrzega skierował do Przewodniczącego Rady Miasta wniosek o odwołanie sesji nadzwyczajnej. Sprawa podwyżek stawek za śmieci będzie omawiana i poddana pod głosowanie podczas zwyczajnej sesji, która odbędzie się 5 czerwca.

Tryb zwołania sesji nadzwyczajnej zakwestionował radny Kamil Kalinka, twierdząc, że dokonano tego z naruszeniem prawa.

25.05:

Poznaliśmy stawki jakie może przyjść płacić mieszkańcom Tarnobrzega za odbiór śmieci od 1 lipca. 30 złotych miesięcznie za odbiór śmieci segregowanych, jeśli ktoś nie chce prowadzić segregacji odpadów, zapłaci 60 złotych miesięcznie. Takie stawki znalazły się w propozycji uchwały, którą w najbliższy piątek, 29 maja, na sesji nadzwyczajnej, rozpatrzy Rada Miasta Tarnobrzega. W uchwale o nowych stawkach za odbiór śmieci jest zawarta bonifikata dla właścicieli domów jednorodzinnych kompostujących bioodpady. Wyniesie ona złotówkę od osoby.

22.05:

Całe zamieszanie z wywozem odpadów komunalnych z Tarnobrzega, a raczej podwyżką tej usługi wykonywanej przez Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli, ma swoje źródło w słynnym już aneksie do umowy śmieciowej. Według relacji wszystkich mediów w Tarnobrzeg aneks został podpisany 25 marca. Zatem przez blisko dwa miesiące tarnobrzeski samorząd nic nie mówił na ten temat.

21.05:

Od 1 lipca mieszkańcy Tarnobrzega zapłacą za odbiór segregowanych śmieci dużo więcej niż 18 złotych. No właśnie ile? Tego jeszcze nie wiadomo, ale różne są szacunki, które sięgają nawet 30 złotych od osoby miesięcznie. Firma, z którą miasto ma podpisaną umowę, Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli, wymusiła nowe stawki, grożąc jej zerwaniem.

Dlaczego? Skąd nagle taki wzrost? Na portalu tarnobrzeg.info o wzroście stawek mówi rzecznik prasowy tarnobrzeskiego magistratu Wojciech Lis.

- Miejski Zakład Komunalny w aneksie podniosło kwoty za zagospodarowanie frakcji odpadów, powołując się na drastyczne wzrosty kosztów zagospodarowania, obejmujące zmianę minimalnego wynagrodzenia za pracę, wzrost opłaty marszałkowskiej, wzrost opłat za przekazanie do unieszkodliwienia. W przypadku nie podpisania aneksu, doszłoby do zerwania umowy a Gmina Tarnobrzeg nie miałaby zabezpieczonego odbioru odpadów.

- wylicza Wojciech Lis.

Kwoty zmian zagospodarowania poszczególnych frakcji:
- odpady zmieszane z 307,80 zł do 631,80 zł brutto za tonę.
- odpady popiół z 189,00 zł do 313,20 zł brutto za tonę.
- odpady papier, metal, szkło z 96,12 zł do 481,68 zł brutto za tonę.
- odpady zielone z 221,40 zł do 507,60 zł brutto za tonę.
- odpady bio z 243,00 zł do 656,65 zł brutto za tonę.
- odpady wielkogabarytowe z 432,00 zł do 1.293,84 zł brutto za tonę.

Tarnobrzeski samorząd rozważa różne opcje wyjścia z tej spirali podwyżek. Planowane jest założenie, wspólnie z kilkoma innymi gminami, spółki która ma się zajmować odbiorem, składowaniem i zagospodarowaniem odpadów. Rejon Dróg Miejskich odpowiada za realizację projektu zmian wiat na śmieci, dobudowanie kolejnych i stworzenie 28 półpodziemnych wiat. Spółka stara się o dofinansowanie na ten projekt w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE