Reklama

Reklama

Tak powstawała zapora solińska [FOTO]

Opublikowano: 19 października 2020 21:21
Autor: KM/ opr. GL

Zobacz
galerię
2
zdjęć
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci W latach 60-tych dwudziestego wieku rozpoczęła się ogromna inwestycja, która zmieniła oblicze bieszczadzkiej ziemi. Zobacz jak wyglądała budowa zapory solińskiej.

Reklama

W niedzielę pisaliśmy O WIOSKACH, KTÓRE ZNIKNĘŁY W CHWILI POWSTAWANIA JEZIORA SOLIŃSKIEGO.

Czas zobaczyć na fotografiach, jak wyglądała wielka inwestycja na tamten czas, czyli budowa samej zapory.

Pierwszy projekt budowy zapory wodnej w tym rejonie opracował w 1921 roku profesor Karol Pomianowski z Politechniki Warszawskiej. Prace nad budową zapory przerwała druga wojna światowa. Kolejna koncepcja tej budowli powstała w 1955 roku a jej autorem był inżynier Bolesław Kozłowski. Oficjalnie budowę rozpoczęło w 1960 roku. Najpierw przeprowadzane były działania fundamentowe. Cztery lata później rozpoczęło się wznoszenie ścian do góry. Prace betoniarskie przy zaporze zakończono w 1968 roku. Rozruch pierwszej turbiny przypisuje się na dzień 9 marca 1968 roku a 20 lipca oddano zaporę i elektrownię do eksploatacji. Teraz zapora to miejsce wizyt turystycznych i wraz z jeziorem to jedne z symboli Podkarpacia.

Przedstawiamy zdjęcia archiwalne zamieszczone na profilu na Facebooku Solina-wspomnienia. Część fotografii pochodzi ze zbiorów rodziny Państwa Koncewiczów. 

ZOBACZ UNIKATOWE ZDJĘCIA>>

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.