Reklama

Szykuje się kolejna podwyżka za śmieci?

Opublikowano:
Autor:

Szykuje się kolejna podwyżka za śmieci? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ruszył przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów z terenu Rzeszowa. W poprzednim roku problem z wyłonieniem zwycięzcy był olbrzymi, a sami mieszkańcy musieli się liczyć z podwyżkami opłat. Nie wiadomo co nas czeka w przyszłym roku.  

W najbliższym czasie dowiemy się jaka firma będzie odpowiadała za odbiór odpadów od mieszkańców Rzeszowa. Ubiegłoroczny przetarg wygrało Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Jednak to co mieszkańców powinno interesować najbardziej to cena, jaką za usługę zapłaci miasto, gdyż od tego uzależnione będą przyszłe opłaty

Czekamy do września

W poprzednim roku sprawa odbioru śmieci była - lekko mówiąc - skomplikowana. Na całą sytuację nałożyły się oferty wykonawców i stanowisko spółki PGE Energia Ciepła, która podniosła opłaty za dostarczenie śmieci do spalarni przy ul. Ciepłowniczej.  

MPGK za odbiór i utylizację tony do końca 2020 roku musi płacić aż 725 zł za odbiór tony odpadów. W poprzednich latach ta opłata wynosiła nieco ponad 300 zł. Zwiększenie opłaty na tzw. „bramie” skutkowało podwyżkami dla mieszkańców o 12 zł od osoby. Od 1 marca jedna osoba mieszkająca w bloku za odbiór śmieci płaci 27 zł, a w domu jednorodzinnym 32 zł.


- Nie chcemy, żeby mieszkańcy płacili więcej niż obecnie. Niestety wciąż jest wiele niewiadomych.


- zaznacza Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa

Lepiej nie będzie

Obecnie na przetarg miasto przygotowało ok. 63 mln zł, gdyż właśnie tyle zapłaciła za zagospodarowanie odpadów w 2020 roku. Miejscy urzędnicy liczą na to, że stawka nie zostanie zwiększona. PGE EC dopiero we wrześniu ma upublicznić nowe zasady naboru podmiotów do swojej instalacji. O tym jakie stawki dla Rzeszowa przygotowano, dowiemy się podczas otwarcia ofert 8 września

Jak na razie w sprawie jest wiele niewiadomych i tylko jedna pewna informacja, że opłaty na pewno nie zostaną zmniejszone. Efekt zniesienia tzw. regionalizacji (do rzeszowskiej spalarni mogą przyjeżdżać odpady np. z Warszawy) w spalarniach to cios dla samorządowych budżetów i portfeli mieszkańców. 

Zmiana systemu?

Obecnie radni miasta, przedstawiciele MPGK oraz władze Rzeszowa prowadzą konsultację, które docelowo mają dążyć do zmiany systemu naliczania opłat. Obecnie cena jest ustalana od osoby. Gdyby udało się wprowadzić system, który obecnie działa m.in. w Szczecinie, jest szansa na zmianę obecnego kształtu opłat. 


- Na dzień dzisiejszy płacimy od osoby, czyli zgodnie z uchwałą Rady Miasta Rzeszowa. Prowadzimy rozmowy, aby wprowadzić możliwość zmiany sposobu naliczania. Pojawiła się koncepcja rozliczania nie od osoby a od zużycia wody.


- informuje Bogusław Sak, radny miasta i przewodniczący komisji gospodarki komunalnej. Podkreślmy ponownie, że pomysł jest na bardzo wstępnym etapie i jego ewentualne wprowadzenie zależałoby od decyzji radnych. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE