Reklama

Szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna! Będzie centralny rejestr osób zaszczepionych!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Ministerstwo Zdrowia

Szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna! Będzie centralny rejestr osób zaszczepionych! - Zdjęcie główne

foto Ministerstwo Zdrowia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Zanim ktokolwiek zostanie w Polsce zaszczepiony przeciwko COVID-19 to ten lek przejdzie szereg testów - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Naszym celem jest przeprowadzenie w 2021 roku programu szczepień dzięki czemu mamy uzyskać odporność populacji. Dziękuję dziesiątkom osób i instytucjom zaangażowanym w proces przygotowania strategii szczepień. Przekazujemy dziś projekt do konsultacji. Przez najbliższe dni będziemy zbierali wszystkie uwagi, aby w sobotę, 12 grudnia, Rada Ministrów mogła przyjąć oficjalny dokument.

- przekazał Michał Dworczyk szef Knacelarii Prezesa Rady Ministrów.

Rząd przedstawił główne założenia Narodowego Strategii Szczepień. 

- Jako państwo gwarantujemy bezpieczeństwo i nadzór nad szczepionką. To nie są żadne testy, bo zanim ktoś zostanie w Polsce zaszczepiony to ten lek wcześniej przejdzie wszystkie odpowiednie testy.

- mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

BENEFITY PO SZCZEPIENIU

Minister zdrowia przyznał, że osoby zaszczepione będą zwolnione z odbywania kwarantanny przy powrocie z wyjazdów zagranicznych. Pełen pakiet benefitów będzie wkrótce przedstawiony.

- Bezpieczeństwo to również monitorowanie tego, co się dzieje z osobami zaszczepionymi. Jako państwo bierzemy na siebie odpowiedzialność za monitorowanie tego, co będzie się działo z tymi osobami. Będzie utworzony centralny rejestr osób zaszczepionych. Oznacza to również stworzenie systemu zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych, który tak naprawdę w Polsce istnieje i nie wymaga modyfikacji.

- zaznacza minister zdrowia.

Osoby te nie będą też uwzględniane w różnych limitach, jakie obowiązują przy różnych uroczystościach, wizytach w miejscach publicznych, a także przy kontakcie z zakażonymi nie będą podlegały kwarantannie. Według szefa resortu zdrowia to jest pakiet minimum. 

- Największy benefit to fakt, że osoby starsze będą bezpieczne, a młodsze nie będą transmitować zakażeń na swoich bliskich.

- mówił profesor Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. pandemii.

Minister Niedzielski mówił, że w strategii nie ma zawartej informacji o odpowiedzialności koncernów farmaceutycznych. Natomiast, jak dodaje, w prawie europejskim zawarte są przepisy, że to państwo jest gwarantem odpowiedzialności cywilnej.

Do 11 grudnia zbierane są zgłoszenia od podmiotów, które chcą wykonywać szczepienia. Wkrótce ruszy kampania informacyjna na ten temat szczepień i jak zapewniają przedstawiciele rządu ma być ona "oparta na emocjach".

FILARY DOBROWOLNEGO SZCZEPIENIA

Szef Centrum Analiz Strategicznych dr hab. Norbert Maliszewski mówi o czterech grupach priorytetowych:

  • w etapie zero szczepieni będą pracownicy ochrony zdrowia,
  • później szczepieni będą pracownicy domów pomocy społecznej, osoby starsze powyżej 60 roku życia, służby, które są na pierwszej linii walki z pandemią,
  • następnie pracownicy personelu niemedycznego: nauczyciele, pracownicy sektora krytycznego, pracownicy transportu publicznego, a także osoby poniżej 60 roku życia, które mają choroby współistniejące,
  • na ostatnim etapie będziemy starali się przekonywać do powszechnego szczepienia.

Cały dokument Narodowej Strategii Szczepień wkrótce znajdzie się na stronach internetowych rządu. Przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zachęcają do dyskusji na ten temat.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy