Reklama

Sprząta zapomniane nekropolie

Opublikowano:
Autor:

Sprząta zapomniane nekropolie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tarnobrzeżanin z pochodzenia Mateusz Świercz jest z wykształcenia historykiem. Teraz kiedy wokół szaleje koronawirus nie siedzi z założonymi rękami, tylko porządkuje... historyczne cmentarze na Podkarpaciu i w województwie świętokrzyskim.

Mateusz Świercz urodził się w Sandomierzu, a wychował w Tarnobrzegu. Jak sam podkreśla jego pasją jest historia i właśnie taki kierunek studiów ukończył. Na co dzień mieszka w Krakowie, ale ze względu na pandemię koronawirusa nie ma na razie szans na pracę zarobkową, dlatego chce zrobić coś dla zapomnianych miejsc w naszym regionie.

- Jestem przewodnikiem miejskim i muzealnym w Krakowie, obecnie od miesiąca nie mam pracy w związku z wirusem, dlatego postanowiłem wrócić do pracy społecznej. Inicjatywa przyszła mi na myśl dlatego, że wiem, że takie miejsca jak cmentarze żydowskie są zaniedbane

- mówi Mateusz Świercz.

Tarnobrzeżanin przyjechał w rodzinne strony i od razu zabrał się do pracy. Każdego dnia odwiedza wybrany cmentarz, który porządkuje. I tak udało się już zebrać odpady z cmentarzy żydowskich w Tarnobrzegu, Ożarowie, Kolbuszowej, Skopaniu, Staszowie, Sandomierzu, Majdanie Królewski, a także odwiedzić takie miejsca jak cmentarz wojskowy w Tarnobrzegu-Ociach z okresu pierwszej wojny światowej, czy też miejsce pamięci żołnierzy Armii Krajowej w Pielaszowie pod Sandomierzem. Akcja spotkała się z pozytywnym odbiorem i na Facebooku Mateusza pojawiają się zaproszenia do różnych miejsca w całym kraju.

Fot. Facebook Mateusza Świercza - Porządkowanie cmentarza żydowskiego w Sandomierzu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE