Reklama

Sojusz Podkarpacia i Lubelszczyzny podpisany. W planie m.in. budowa dróg

Opublikowano:
Autor:

Sojusz Podkarpacia i Lubelszczyzny podpisany. W planie m.in. budowa dróg - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Członków zarządów Podkarpacia i Lubelszczyzny spotkali się w Muzeum Kresów w Lubaczowie. Rozmawiali o wspólnych sprawach, projektach i działaniach, które mają zostać przeprowadzone w obydwu województwach.

Marszałkowie obu regionów, Jarosław Stawiarski.i Władysław Ortyl, podpisali deklarację współpracy pomiędzy Podkarpaciem a Lubelszczyzną. Jej głównym celem jest obustronne współdziałanie, które da szansę na wzmocnienie spójności oraz zrównoważonego rozwoju obu województw.

 

Spotykamy się w bardzo ważnym momencie, kiedy zmieniamy strategie rozwoju województw,  przygotowujemy się do nowej perspektywy finansowej, myślimy o wspólnych projektach i działaniach , a łączy nas wiele.  Łączy nas piękna kraina – nasze wspólne Roztocze, mamy wspólne układy komunikacyjne, mamy połączenia drogowe i kolejowe, mamy wspólny programy - Polska Wschodnia. Chcemy nadać tym wszystkim obszarom nowy wymiar, przejść od podpisanych porozumień do poszukiwania wspólnych projektów i działań, które będziemy  realizować w nowej perspektywie finansowej. Mamy na uwadze troskę o tworzenie jak najlepszych warunków rozwojowych oraz wykorzystywanie potencjałów regionów – podkreślał w Lubaczowie marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.


Wspólna deklaracja podpisana w Lubaczowie dotyczy wielu sfer życia. Jest w niej mowa o infrastrukturze komunikacyjnej - zwłaszcza w kontekście drogi ekspresowej S-19, ale także istniejącej sieci dróg regionalnych i lokalnych.

Oba regiony zadeklarowały podjęcie wspólnych działań, szczególnie w  Programie Operacyjnym Polska Wschodnia. Podkarpackie i Lubelszczyzna chcą jeszcze lepiej wykorzystać przyrodnicze, kulturowe i gospodarcze atuty Roztocza – zwłaszcza jeśli chodzi o turystykę.

 


- Podkarpacie znacząco skorzystało w tego programu. W perspektywie 2007-2013 w ramach PO Rozwój Polski Wschodniej w naszym regionie zostało zrealizowanych 145 umów o wartości ogółem prawie 4 mld złotych, z czego dofinansowanie z UE wyniosło prawie 2,5 mld złotych. W programie Polska Wschodnia w obecnej perspektywie podpisane zostały umowy na kwotę 1 mld,733 mln złotych przy 1mld 113 mln złotych dofinansowania - podkreślał marszałek Ortyl.

 

Spora część posiedzenia zarządów poświęcona była planowanym inwestycjom na drogach wojewódzkich nr 835, 865 i 858. Ważnym tematem była także kwestia realizacji drogi ekspresowej S-19, która jest częścią Via Carpatia, szczególnie sprawa węzłów oraz przejęcia - po wybudowaniu traktu S-19 - obecnej drogi krajowej nr 19 przez zarządy województw.
              

 

Jednym  z tematów posiedzenia zarządów był Transgraniczny Rezerwat Biosfery Roztocze.  TRB ma objąć po stronie polskiej cześć powiatów: Janów Lubelski, Zamość, Biłgoraj i Tomaszów Lubelski w Lubelskiem oraz powiat lubaczowski w Podkarpackiem. Po stronie ukraińskiej zaś w skład TRB wchodzi cześć powiatu żółkiewskiego, jaworowskiego i lwowskiego. Powierzchnia całkowita rezerwatu ma objąć ponad 370 tysięcy ha z czego ponad 297 tysięcy ha znajduje się po stronie polskiej.

- Celem utworzenia Rezerwatu Biosfery Roztocze jest kreowanie relacji między ludźmi i biosferą w obszarze Roztocza po obu stronach granicy oraz rozwoju społeczno-gospodarczego. TRB ma chronić różnorodności biologiczną regionu. – podkreślał dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego Andrzej Tittenbrun.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE