Reklama

Skąd wziąć 450 mln zł na obwodnice południową Rzeszowa?

Opublikowano:
Autor:

Skąd wziąć 450 mln zł na obwodnice południową Rzeszowa? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości O budowie południowej obwodnicy miasta mówi się już od wielu lat. Najpierw był problem z wyznaczaniem jej przebiegu, teraz zza horyzontu wyłaniają się kolejne trudności, tym razem związane z finansowaniem inwestycji.

Droga, która połączy ul. Podkarpacką z Sikorskiego, ma mieć ok. 6 km. długości. Trasa obwodnicy zostanie poprowadzona przez os. Zwięczyca, zalew na Wisłoku, osiedle Biała i Budziwój - aż do al. Sikorskiego. W ramach inwestycji ma także powstać najdłuższy most w mieście. 

Stworzenie obwodnicy południowej gwarantuje znacznie mniejsze zagęszczenie ruchu, m.in. na al. Powstańców Warszawy oraz ulicy Kwiatkowskiego. Miasto wciąż czeka na wydanie decyzji środowiskowej, która została oprotestowana. Sprawę ma rozstrzygnąć Samorządowe Kolegium Odwoławcze. 

- Jeżeli SKO odrzuci protesty, to możliwe że jesienią wystąpimy o zezwolenie na realizację inwestycji. Liczymy, że otrzymamy je w pierwszym kwartale 2021 roku. 


- tłumaczy Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa. 

Pomoc nadejdzie z Brukseli?

Gdy już urzędnicy uporają się z przygotowaniem dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia przetargu, czeka na nich kolejne zadanie. Chodzi o finansowanie inwestycji. Nie od dzisiaj wiadomo, że stolicy innowacji nie stać na wykonanie takiej inwestycji samodzielnie. Jaki wobec tego jest plan?

- Do realizacji inwestycji potrzeba nam 450 mln zł. Złożyliśmy wniosek o przyznanie dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy. Możemy otrzymać nawet 100 proc. wsparcia. 


- tłumaczy rzecznik prezydenta.

  • CZYTAJ TAKŻE:

>> Kiedy powstanie tunel pod rondem Pobitno? [WIZUALIZACJE]

Krajowy Plan Odbudowy został stworzony, aby wspierać polską gospodarkę w obliczu pandemii. W ramach KPO otrzymaliśmy z Unii 23 mld euro na dotacje i prawie 35 mld euro na pożyczki. Obwodnica południowa miasta to nie jedyny projekt zgłoszony do planu. Poza nią miasto wnioskuje o dofinansowanie budowy połączenia ul. Warszawskiej i Krakowskiej oraz budowy Wisłokostrady wraz z rozbudową ul. Maczka i przebudową mostu Załęskiego. 

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem i władze miasta zdobędą niezbędne pozwolenia oraz dofinansowanie, to możliwe, że przetarg na wykonanie robót budowlanych będzie ogłoszony już na wiosnę 2021 roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE