Reklama

„Siemaszka” jako jedyny teatr w Polsce organizuje międzynarodowy festiwal [FOTO]

Opublikowano: pt, 21 sie 2020 13:35
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 27 sierpnia w czwartek rozpocznie się 02. Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – Wschód Sztuki. Na zaproszenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej do Rzeszowa zjadą artyści z Rumunii i Bułgarii. Swoją prezentację będzie miała również Litwa. W programie wydarzenia są  spektakle, wystawy, teatr tańca i widowisko plenerowe na dziedzińcu Zamku Lubomirskich.

Budowanie duchowych i artystycznych więzi w Europie środkowo-wschodniej to nadrzędny cel, jaki w 2018 roku postawił sobie Teatr im. Wandy Siemaszkowej, rozpoczynając organizację dużych wakacyjnych wydarzeń skupiających w Rzeszowie artystów z różnych państw. Także teraz ostatni wakacyjny weekend upłynie tu pod znakiem nieszablonowej rozrywki na wysokim poziomie. Organizatorzy zaprosili do współpracy trzy teatry: Teatr Dramatyczny w Szawlach (Litwa), Teatr Narodowy im. Vasile Alecsandriego w Jassach (Rumunia) oraz Teatr Credo w Sofii (Bułgaria)


- W tym roku mamy Litwę, Bułgarię, Rumunie i Polsce. Wybieraliśmy kraje, które w dalszym ciągu są w naszym kręgu kulturowym i historycznym, bo Trans/Misje powstały z myślą, aby zgromadzić artystów, którzy mają pewną wspólnotę historyczna i kulturową. 


- tłumaczył Jan Nowara, dyrektor Teatru im. Siemaszkowej w Rzeszowie.

Co pokaże Rzeszów?

Na tegorocznym festiwalu Teatr im. Wandy Siemaszkowej zaprezentuje dwie premiery - „Show and Go!” z muzyką i w reżyserii Jerzego Satanowskiego oraz „Tango and Piazzolla”, czyli spektakl teatru tańca w reżyserii Tomasza Dajewskiego.  Ogromne zainteresowanie wzbudza także przedpremierowy pokaz komedii SzekspiraWesołe kumoszki z Windsoru” w reżyserii Pawła Aignera. W dużej produkcji z choreografią Magdaleny Gajewskiej i bogatymi kostiumami Zofii de Ines bierze udział aż 16 aktorów

Stronę polską, prócz rzeszowskiego Teatru, reprezentować będzie także Interdyscyplinarna Grupa Teatralna Asocjacja 2006 pod kierownictwem Piotra Tetlaka, która wystawi widowisko plenerowe pt. „VINUM”. Gospodarze zaplanowali także wystawę 17. Międzynarodowego Biennale Teatralnego Rzeszów 2020,  recitale: gwiazdy polskiej piosenki aktorskiej Anny Sroki-Hryń oraz Gaby Janusz, której nowy folkowy recital zastąpi planowany wcześniej koncert litewskiego zespołu rockowego Church on Wheels.

Tegoroczny MF TRANS/MISJE – Wschód Sztuki skoncentruje się przede wszystkim na teatrze dramatycznym. Prócz propozycji rzeszowskiej „Siemaszki”, spektakl z własnego repertuaru zaprezentuje każdy z partnerów. Jak przyznaje dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej, organizacja takiego przedsięwzięcia w czasie pandemii nie należy do najłatwiejszych zadań.


- To były nieustanne zmiany. Dlatego pojawiły się  Bułgaria i Rumunio, bo z nimi mamy wciąż otwarty kanał komunikacyjny. Żartujemy, że ten festiwal jest sam w sobie jest działaniem perfomatywnym. Do ostatniej chwili wszystko może się wydarzyć. 


-tłumaczy Nowara

Teatr Dramatyczny w Szawlach online

Ze względu na restrykcje związane z pandemią COVID-19 wydarzenia, jakie przygotowali partnerzy z Litwy, zostaną zaprezentowane w formie rejestracji filmowej. Teatr Dramatyczny w Szawlach zaprezentuje dwa różnorodne przedstawienia, które łączy tematyka miłości. Zobaczymy „Mariaż idealny” na podstawie sztuki Eugène Ionesco oraz „Szaleństwo we dwoje” w  reżyseri Paulius Ignatavičius.

Bułgarię reprezentować będzie przedstawienie „Tata ma zawsze rację” w reż. Niny Dimitrovej, na podstawie opowiadania Hansa Christiana Andersena. Rumunia odwiedzi Rzeszów z tytułem „Szczęście, które minęło” w reż. Radu Ghilașa, poddającym refleksji dojrzewanie człowieka i tak często wykluczany przez współczesnych temat starości i przemijania. Goście przywiozą ze sobą również wystawy fotografii, a w przypadku Rumunii także performance muzyczny pt. „Dźwięk i kolor”. Wszystkie spektakle i wydarzenia w języku obcym będą prezentowane z polskimi napisami. 


- W kilku spektaklach pojawi się temat starości. Dominującym tematem w kulturze są wszystkie strategie dążące do eksponowania energii młodych ludzi. Oni „wchodzą na rynek”. Tymczasem społeczeństwa europejskie żyją coraz dłużej. Starsi ludzie wciąż istnieją w tym „teatrum życia” i właśnie spektakle zaprezentowane przez Bułgarię, Litwę i Rumunie będą się do tego odnosiły. Będą pokazywały tych ludzi. 


- zdradza dyrektor „Siemaszki”.

Ze względu na szczególną sytuację epidemiologiczną w kraju wszystkie wydarzenia odbywać się będą według nowych zasad uczestnictwa stworzonych przez Teatr i zaopiniowanych przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.


- Zachowujemy pełny reżim sanitarny. Widzowie muszą mieć maseczki przez cały czas trwania spektakli. Na widowni będzie dostępne co drugie miejsce.

 
- zaznacza Jan Nowara

 Program 02. Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – WSCHÓD SZTUKI dostępny TUTAJ
 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.