Reklama

Samorządy odzyskają pieniądze po restrukturyzacji PBS

Opublikowano:
Autor:

Samorządy odzyskają pieniądze po restrukturyzacji PBS  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Samorządy, które utraciły swoje środki z powodu restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego odzyskają swoje środki.

Zarząd województwa podkarpackiego w czasie swego zdalnego posiedzenia zdecydował o podziale środków budżetu województwa podkarpackiego, które stanowią dochód z tytułu wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej w roku 2020.

Zarząd rozdzielił prawie 12,4 mln złotych. Środki te zostały podzielone pomiędzy gminy z przeznaczeniem na dofinansowanie zadań z zakresu modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych, dofinansowanie renowacji zbiorników wodnych służących małej retencji, odkrzaczania gruntów rolnych, a także na dofinansowanie zakupu sprzętu pomiarowego i informatycznego oraz oprogramowania dla samorządów. Więcej w tym temacie dowiesz się tutaj:

Jedną z osób, które mówiły głośno o potrzebie wsparcia dla podkarpackich samorządów po restrukturyzacji PBS był poseł dr Piotr Uruski, któremu zadaliśmy kilka pytań, aby poprosić go o komentarz do sprawy. To on był inicjatorem listu do premiera Mateusza Morawieckiego, podkreślając znaczenie utraconych środków.

To z Pańskiej inicjatywy został wystosowany list do premiera? Jak długo trzeba było czekać na odpowiedź? Z tego, co mi wiadomo - wysłał go Pan w styczniu 2020 roku.

- List do premiera rządu RP Mateusza Morawieckiego napisałem zaraz po tym jak dotarła informacja o przymusowej restrukturyzacji PBS. Podczas Sejmu, który odbył się kilka dni później udało mi się zainteresować tą sprawą wielu parlamentarzystów, z których kilkudziesięciu podpisało się pod listem do premiera, wyrażając tym samym poparcie dla idei zwrotu środków. Myślę że odpowiedzą była rozpoczynająca się po tym liście seria spotkań przedstawicieli rządu z samorządowcami, która doprowadziła do szczęśliwego końca całą tą sprawę.  

Na liście widniały podpisy polityków. Widać wśród nich przede wszystkim posłów obecnego obozu rządzącego. Czy opozycja również przyłączyła się do prośby?

- Jak chodzi o list to opozycja się nie włączyła natomiast działania związane ze spotkaniami  oraz zgłoszeniem poprawki do budżetu były czynione ale poprawka nie przeszła w głosowaniu w Sejmie. 

W jakiej wielkości zostaną wypłacone środki i z czego? Mowa tutaj o "rezerwie subwencji ogólnej" - może Pan przybliżyć nieco ten temat? Kiedy samorządy otrzymają swoje środki?

- Środki będą wypłacone z rezerwy subwencji ogólnej, która jest tworzona co roku w budżecie państwa a jej dysponentem jest minister do spraw finansów publicznych. Jej środki dzielone są według kryteriów uzgodnionych wspólnie przez stronę rządową i samorządową. Samorządy straciły ponad 60 mln zł i tyle też zostanie im jak najszybciej zwrócone.

Wkrótce przekonamy się, czy podkarpackie samorządy faktycznie otrzymają wsparcie finansowe oraz czy będzie ono wystarczające. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE