Reklama

Salmonella wśród dzieci z podrzeszowskiej miejscowości. Zaraziły się w szkole?

Opublikowano:
Autor:

Salmonella wśród dzieci z podrzeszowskiej miejscowości. Zaraziły się w szkole? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sanepid potwierdził cztery przypadki Salmonelli u dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej Nr 1 i Nr 2 w Chmielniku oraz Szkoły Podstawowej w Zabratówce.

Informacje o zarażeniu pałeczkami Salmonelli spływały ze szkół do sanepidu w ciągu kilku dni. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie próbuje ustalić źródło zarażenia. Trwa dochodzenie epidemiologiczne.

- Część dzieci miała objawy chorobowe ale nie potwierdzone badaniami laboratoryjnymi. Jesteśmy w trakcie rozmów z rodzicami dzieci w celu zlecenia badań wymazowych. Dzisiaj zawieziono "wymazówki" w celu dalszego poboru prób od dzieci.


- informuje Wiesław Kwater, zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie.


CZYTAJ TAKŻE: Wodny plac zabaw nie dla Rzeszowa


Zawiniła firma cateringowa?

W pierwszej kolejności sanepid postanowił „prześwietlić” firmę, która dostarcza jedzenie do szkół. Sprawdzono dostarczane jedzenie oraz pracowników. Wykonano dwa pobory prób. Jedna z nich zakończyła się wynikiem negatywnym. Druga jest w trakcie badań. 

- Pobrano do badania próby posiłków u producenta cateringu dla przedszkoli i szkół gminnych. Nie stwierdzono nieprawidłowości. Wymazy pobrane u pracowników tej firmy w kierunku schorzeń jelitowych również negatywne. Pobór prób nastąpił w dniu 17 września i 21 września (te są w trakcie badania).


- zaznacza Wiesław Kwater. 


CZYTAJ TAKŻE: Właściciel poparzył się podczas gaszenia własnego domu [FOTO]


Nie zawieszono zajęć

Zdecydowano także na badania próbek wody z firmy dostarczającej posiłki. Pomimo tego, że wciąż nie ustalono przyczyny występowania przypadków zarażenia, to jednak nie zdecydowano się na zawieszenie zajęć w szkołach i przedszkolach. 

- Nie zawieszono zajęć w szkołach i przedszkolach z uwagi na rozłożone w czasie przypadki zachorowań.


- puentuje Wiesław Kwater
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE