Reklama

Rzeźby lwów na polskim Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięte. To decyzja władz Lwowa: "Niech żyje Polska! Chwała Ukrainie"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: FB Andrij Sadowy

Rzeźby lwów na polskim Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięte. To decyzja władz Lwowa: "Niech żyje Polska! Chwała Ukrainie" - Zdjęcie główne

Rzeźby lwów na polskim Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięte | foto FB Andrij Sadowy

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mer Lwowa Andrij Sadowy zdecydował, że należy odsłonić posągi lwów przy wejściu na polski Cmentarz Orląt Lwowskich. Otwiera się nowa karta w historii stosunków polsko-ukraińskich.

Władze Lwowa zdecydowały, że należy odsłonić posągi lwów, które znajdują się przy Cmentarzu Orląt Lwowskich. Od kilku lat rzeźby były zasłonięte przez płyty, bo jak twierdziła strona ukraińska symbolizowały "polską okupację". Lwy trafiły przed wejście na nekropolię, gdzie są pochowani polscy obrońcy Lwowa. Po drugiej wojnie światowej cmentarz był stopniowo niszczony, a posągi trafiły nawet w różne miejsca (przed klinikę psychiatryczną na Kulparkowie oraz wjazd do Lwowa). W 2016 roku wróciły na swoje historyczne miejsce.

Teraz ponownie zostały odsłonięte. Na takich ruch zdecydował się mer Lwowa Andrij Sadowy. Oto co napisał w mediach społecznościowych:

- W historii między Ukraińcami a Polakami było wiele kart. Groby naszych przodków po obu stronach granicy były świadkami konfliktów i wzajemnych krzywd. I choć są to stare przypadki, często stawały na przeszkodzie wzajemnemu porozumieniu. Nasz wspólny wróg również skutecznie wykorzystał te karty historii. Obecna wojna pokazała, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Niech te lwy na polskim cmentarzu wojskowym we Lwowie, które niegdyś były przedmiotem kontrowersji i zostały zamknięte, będą krokiem w kierunku ostatecznego wzajemnego przebaczenia przeszłych krzywd. Niech żyje Polska! Chwała Ukrainie!

- wskazał Sadowy.

Sprawę skomentował premier Polski.

- Jednym z symboli trudnej historii polsko-ukraińskiej są słynne lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Podczas mojej ostatniej wizyty we Lwowie rozmawialiśmy o dalszych pracach konserwatorskich związanych z ich renowacją. Właśnie otrzymałem wiadomość, że - odnowione - dziś zostały odsłonięte! Cieszę się, że wspólnie dbamy o zabytki związane z naszą wspólną historią. To również symboliczna, czytelna i jasna wiadomość dla wszystkich wrogów Polski i Ukrainy. Nic nas nie podzieli - jesteśmy zjednoczeni jak nigdy dotąd!

- napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy