Reklama

Rzeszowskie CBŚP rozbiło grupę przestępczą! Oszukane zostały nawet banki

Opublikowano:
Autor:

Rzeszowskie CBŚP rozbiło grupę przestępczą! Oszukane zostały nawet banki - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Rzeszowa zatrzymali sześć osób podejrzanych o przestępstwa gospodarcze. Wartość strat w wyniku działania grupy wynosi co najmniej 4,4 miliona złotych. Dodatkowo usiłowano wyłudzić mienie warte 1,6 miliona złotych. Pokrzywdzonymi działalnością grupy było 9 podmiotów gospodarczych: banki, firmy leasingowe, faktoringowe oraz ubezpieczeniowe. W proceder mogło być zaangażowanych 8 spółek.

Funkcjonariusze z rzeszowskiego Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzą śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze gospodarczym. Z ustaleń śledczych wynika, że grupa mogła działać od 2014 roku do marca 2020 roku na terenie Warszawy i zajmowała się oszustwami, wyłudzeniami kredytów i pożyczek, przywłaszczeniami samochodów, a także praniem pieniędzy. Pokrzywdzonymi działalnością grupy były banki, firmy leasingowe, faktoringowe oraz ubezpieczeniowe. Sprawę nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu.

Jak informuje CBŚP z dotychczasowych ustaleń wynika, że członkowie grupy przestępczej utworzyli kilka spółek, które miały działać w branży handlowej. Jednak w rzeczywistości w większości nie prowadziły one działalności gospodarczej, lecz pozorowały współpracę gospodarczą między sobą. W tym celu członkowie grupy wystawiali faktury nieodzwierciedlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, a także wielokrotnie transferowali te same środki finansowe pomiędzy spółkami.

Działania te miały uwiarygodnić "przedsiębiorstwa" w oczach banków i innych instytucji finansowych oraz skłonić je do udzielenia kredytów, pożyczek, leasingów, a także przyznania limitów faktoringowych. Członkowie grupy prawdopodobnie nie mieli zamiaru wywiązać się z zaciągniętych zobowiązań finansowych. Koniec końców doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem pokrzywdzonych, a ustalona przez śledczych wartość strat wynosi co najmniej 4,4 miliona złotych. Dodatkowo członkowie grupy podejrzani są o usiłowanie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 1,6 miliona złotych. Śledczy dotychczas ustalili, że w przestępczy proceder może być zaangażowanych 8 spółek, a pokrzywdzonych działalnością grupy mogło zostać 9 podmiotów gospodarczych.

Po tych ustaleniach CBŚP przeprowadził akcje na terenie województw świętokrzyskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, łódzkiego i podlaskiego. Zatrzymano 6 podejrzanych w wieku od 24 do 66 lat, mieszkańców Mazowsza, Warmii i Mazur oraz Świętokrzyskiego. Funkcjonariusze przeszukali także 23 obiekty, w tym miejsca zamieszkania podejrzanych, siedziby spółek, a także biura rachunkowe zabezpieczając przy tym dokumentację oraz sprzęt elektroniczny.

Podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu, gdzie łącznie usłyszeli 22 zarzuty. Wszystkie osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw i posłużenia się fałszywą dokumentacją. Czterem osobom przedstawiono zarzut prania pieniędzy. Za te przestępstwa może grozić kara pozbawienia wolności do lat 15.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE