Reklama

Rzeszów „wchłonie” gminę Krasne. Od września negocjacje

Opublikowano:
Autor:

Rzeszów „wchłonie” gminę Krasne. Od września negocjacje - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Po spotkaniu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji wiemy, że Rzeszów nadal będzie się powiększał. Problem w tym, że temat o jakim rozmawiano, już w przeszłości nie znalazł uznania wśród radnych miasta.

Co prawda Rada Ministrów wydała zgodę, aby stolica innowacji nadal się powiększała, jednak pozytywna opinia dotyczyła przyłączenia  Pogwizdowa Nowego z gminy Głogów Małopolski. Wniosek o dołączenie Malawy i Racławówki Doły nie został przyjęty. Dla prezydenta Rzeszowa to mało. Tadeusz Ferenc chciał, aby od 2021 roku do granic miasta przyłączyć także Malawę z gminy Krasne. 


Co ustalono?


Dzięki interwencji Marcin Warchoła, wiceministra sprawiedliwości, który w ostatnim czasie jest częstym gościem w gabinecie prezydenta Rzeszowa, zdołano doprowadzić do spotkania w MSWiA, na którym obecny był m.in. włodarz miasta Rzeszowa, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wójt gminy Krasne oraz – co oczywiste - Marcin Warchoł. Co ustalono?


- Konkluzja tego spotkania jest taka, że Rzeszów powinien poszerzyć się o całą gminę, a nie o sołectwa. 


- wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa


Podczas spotkania zaproponowano, aby to samorządy Rzeszowa i Krasnego negocjowały warunki połączenia. Co prawda o przyłączeniu całej gminy wojewoda podkarpacki mówiła już w 2019 roku, jednak w grudniu Rada Miasta Rzeszowa nie zgodziła się na propozycję ratusza, który chciał wykorzystać stanowisko wojewody opiniującej ewentualne poszerzenie. Trudno powiedzieć jakie będzie stanowisko radnych, gdy podobna uchwała trafi na sesje. Nie mniej jednak, pomysł przyłączenia całej gminy nie dla wszystkich wydaje się dobrym rozwiązaniem. 


- Uważam że Rzeszów poszerzył się już wystarczająco. Włączenie całej gminy jest niepotrzebne. To krótkowzroczne rozwiązanie. Inne miasta doskonale sobie radzą bez takich działań. Przekroczymy granice rozsądku. Dodatkowo, działania prezydenta są sprzecznie z postanowieniami radnych.


- uważa Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa


100 mln dla Krasnego na inwestycje 


Gdyby faktycznie doszło do połączenia Rzeszowa, a zauważmy, że takie decyzję musi zaakceptować rada miasta, której stanowisko zaprezentowaliśmy powyżej, to do Rzeszowa trafi ok. 100 mln zł jako bonus od rządu. 


- Prezydent deklaruje, że cały bonus trafi na inwestycje w gminie Krasne.


- dodaje Maciej Chłodnicki.


Okazuje się, że wójt gminy Krasne nie za bardzo wierzy w słowa władz Rzeszowa i chce, aby takie deklarację zostały uwzględnione na piśmie, które będzie częścią przyszłego porozumienia pomiędzy samorządami. 


- Zgłosimy się do mieszkańców, aby wybrali potrzebne inwestycje, które zostaną dołączone do porozumienia w razie połączenia gmin. Będą tam przyszłe kwoty i daty realizacji. Na pewno jest wiele punktów do umówienia. Warto dodać, że po zapoznaniu się z opinią mieszkańców również i nasza rada gminy musi wyrazić zgodę na przyłączenie.


- tłumaczy Wilhelm Woźniak, wójt gminy. 

Kiedy negocjacje?

Negocjacje u wojewody zaplanowano w połowie września. Warto podkreślić, że gdyby samorządy doszły do porozumienia a radni zaakceptowaliby pomysł przyłączenia całej gminy, to w Rzeszowie odbędą się ponowne wybory na stanowisko prezydenta miasta.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE