Reklama

Rzeszów dla Powstańców Warszawy [FOTO]

Opublikowano: sob, 3 sie 2019 00:06
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wolność była celem i marzeniem w 1944 roku. Powstanie Warszawskie było krzykiem sprzeciwu wobec dwóch totalitaryzmów. Za to powstańcom Rzeszów oddał szacunek i hołd.

W rzeszowskich uroczystościach wzięli udział kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, władz państwowych i samorządowych, Strzelcy, harcerze, mieszkańcy Rzeszowa.

 Reprezentujący zarząd województwa Stanisław Kruczek odczytał list w imieniu marszałka Władysława Ortyla, który zwrócił uwagę na znaczenie Powstania Warszawskiego:

    - Powstanie Warszawskie to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju , które współcześnie kształtuje świadomość patriotyczną Polaków. W 1944 roku Warszawa stała się symbolem Polski walczącej. Młodzi Warszawiacy podjęli heroiczną walkę z wrogiem, której celem było nie tylko wyzwolenie stolicy, ale też utworzenie namiastki państwa polskiego nawiązującego do przedwojennej polityki II Rzeczpospolitej, wartości demokratycznych i wolności obywatelskich.

Powstanie było wymierzone militarnie przeciwko Niemcom, a dowództwo Armii Krajowej liczyło na samodzielne wyzwolenie Warszawy przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Miało to wzmocnić pozycję rządu polskiego na emigracji i wpłynąć na zmianę międzynarodowych uzgodnień w sprawie miejsca Polski w powojennej Europie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.