Reklama

Ruszyła pomoc dla stalowowolskich przedsiębiorców [AKTUALIZACJA]

Opublikowano:
Autor:

Ruszyła pomoc dla stalowowolskich przedsiębiorców [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Samorząd Stalowej Woli w dobie pandemii koronawirusa będzie wspomagał przedsiębiorców. Na ten cel przewidziano 7 milionów złotych!

21.04:

Kolejny tydzień przynosi dla stalowowolskich firm wsparcie ze strony samorządu. Do miejskiej infolinii – 800 696 001 – podłączony został specjalny numer do pracownika Urzędu Miasta, który pomoże przedsiębiorcom w problematycznych kwestiach.

Na podstawie podjętych przez Radę Miejską w Stalowej Woli uchwał w ramach Pakietu Wsparcia dla Gospodarki Stalowej Woli przedsiębiorcy, działający na terenie miasta mogą starać się i składać wnioski o następujące wsparcie: zwolnienie z podatku od nieruchomości, przedłuża się do 30 września 2020 roku terminy płatności rat od nieruchomości płatnych w kwietniu, maju i czerwcu 2020 roku przedsiębiorcom, których nie dotyczy zakaz prowadzenia działalności, związany ze skutkami epidemii COVID-19, można rozkładać na raty lub odroczyć termin płatności podatków, a także starać się o odstąpienie od dochodzenia należności czynszowych z tytułu oddania nieruchomości w najem, dzierżawę lub użytkowanie.

Szczegóły, a także wykaz potrzebnych dokumentów znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miasta Stalowa Wola.

14.04:

Każda z firm lub instytucji, która na skutek pandemii koronawirusa była zmuszona tymczasowo zawiesić bądź ograniczyć swoją działalność ze względów bezpieczeństwa lub odnotowała znaczący spadek obrotów, ma możliwość złożenia tymczasowych korekt deklaracji „odpadowych” – zmniejszających liczbę pojemników lub deklaracji zerujących, po których nie będą naliczane opłaty. Dotyczy to wszystkich właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, a w szczególności lokali wykorzystywanych przez: restauracje, hotele, szkoły, obiekty sportowe i rekreacyjne, salony fryzjerskie i kosmetyczne, niektóre punkty handlowe.

Zmiana deklaracji jest możliwa od początku kwietnia. Ustawowy termin złożenia nowego wniosku to 10 maja, jednak z uwagi na okoliczności z odpowiednią adnotacją po tej dacie deklaracje też będą przyjmowane. Cały czas prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów komunalnych. Po dokonanej korekcie deklaracji Miejski Zakład Komunalny odbierający odpady zabierać będzie jedynie ilość odpadów adekwatną do ustalonej. Dlatego należy rozważnie ocenić sytuację i zapotrzebowanie na usługi w zakresie gospodarki odpadami.

- W tych szczególnych okolicznościach musimy bardzo odpowiedzialnie podchodzić do wszystkich aspektów funkcjonowania miasta. Nie możemy dopuścić do nagromadzenia odpadów w altanach i na ulicach, choćby ze względów sanitarnych - mówi Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

Urząd prosi o kontakt telefoniczny pod numerem tel. 15 643 34 94 lub 15 643 35 87 bądź mailowy z pracownikami Referatu Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska (e-mail: [email protected] / [email protected] / [email protected]).

Szczegóły dotyczące pomocy, formularz i załącznik do deklaracji na stronie stalowawola.pl.

7.04:

Podczas środowej (8 kwietnia) sesji rady miejskiej w Stalowej Woli (początek: godzina 17), która będzie prowadzona w trybie online zapadną decyzje nad lokalnymi formami wsparcia dla stalowowolskich firm, które dotyka kryzys będący pokłosiem pandemii koronawirusa. Wśród nich znajdują się: zwolnienia z podatków dla firm, czy też zmiany w naliczaniu opłat za wywóz odpadów.

- Jesteśmy pierwszym samorządem nie tylko w województwie podkarpackim, ale i w całej Polsce, który przystępuje do podjęcia uchwały o tak daleko idących zwolnieniach podatkowych, a więc zwolnieniu wszystkich małych firm, które zostały dotknięte kryzysem oraz kompleksowej i uproszczonej procedury na odroczenie terminu płatności podatku. Będziemy z pełną determinacją wykorzystywać wszystkie możliwości prawne i finansowe, aby wspomóc naszych przedsiębiorców i w ten sposób uzupełniać rządową tarczę antykryzysową - mówi Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

26.03:

Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny przedstawił pakiet wsparcia dla firm z terenu miasta Stalowej Woli w celu przeciwdziałania skutkom kryzysu gospodarczego, wywołanego koronawirusem. W pierwszym etapie pula środków zabezpieczonych na ten cel  wynosi 7 milionów złotych. Jak zaznaczył prezydent, kolejne środki oraz narzędzia wsparcia będą uruchamiane po pierwszej ocenie fali kryzysu, który objął stalowowolskie firmy. Dodatkowo na walkę z pandemią ma zostać utworzona rezerwa budżetowa w wysokości miliona złotych.

Pieniądze na uruchomienie parasola ochronnego dla firm w postaci zwolnienia z podatku od nieruchomości, umorzeń oraz odroczenia płatności będą pochodzić z wcześniej zaplanowanych wydatków budżetu miasta na: inwestycje z zakresu rekreacji i sportu, zadania osiedlowe, parkingi, podwórka oraz place zabaw, organizacje wydarzeń kulturalnych, dni miasta, dużych wakacyjnych koncertów plenerowych oraz działań promocyjnych miasta, administrację publiczną poprzez maksymalny rygor oszczędności w wydatkach bieżących.

Przedsiębiorstwa dotknięte w pierwszej linii kryzysem gospodarczym, związanym z zasadami społecznej kwarantanny, to mikro i małe firmy z branży handlowej, usługowej, gastronomicznej, hotelarskiej, kosmetycznej, eventowej oraz turystycznej i transportowej.

Zostaną one zwolnione od podatku od nieruchomości za okres trzech kwartałów od kwietnia do grudnia 2020 roku dla wskazanych przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa zostanie wprowadzone uchwałą Rady Miejskiej.

Zwolnieniem objęte zostaną: firmy działające na powierzchni do 150 m2, branża gastronomiczna oraz hotelarska, firmy eventowe z zakresu obsługi wydarzeń kulturalnych oraz masowych, firmy turystyczne oraz transportowe. Warunki zwolnienia: pogorszenie płynności finansowej firmy w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19. W przypadku powierzchni wynajmowanej – pod warunkiem obniżenia czynszu dla najemcy przynajmniej o wartość zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Na wniosek podatnika możliwe jest: odroczenie płatności podatku, bez naliczania odsetek oraz opłaty prolongacyjnej. Po okresie odroczenia indywidualny wniosek podatnika o umorzenie części podatku lub rozłożenie na raty.

Współpraca i wsparcie dla firm za pośrednictwem instytucji otoczenia biznesu - dokapitalizowanie Regionalnego Funduszu Pożyczkowego działającego przy Regionalnej Izbie Gospodarczej kwotą 1 miliona złotych na udzielanie poręczeń dla firm, które znajdą się w trudnej sytuacji ekonomicznej.

Inne działania wspierające firmy: umorzenie czynszów dla przedsiębiorców prowadzących działalność w lokalach miasta Stalowej Woli, zmiana deklaracji śmieciowej oraz umorzenia opłat śmieciowych dla firm, które ograniczyły działalność handlową, usługową oraz produkcyjną ze względu na znaczący spadek obrotów wywołany kryzysem koronawirusa, indywidualne wnioski firm w zakresie opłat śmieciowych – procedura wsparcia będzie uruchomiona od kwietnia, promocja lokalnego biznesu, usług oraz handlu.

23.03:

Pandemia koronawirusa sprowadzi na lokalne firmy kłopoty. Nikt nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Dlatego też należy działać. Taki sam tok myślenia ma prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny. Poniżej oświadczenie włodarza miasta.

- Stalowa Wola stanęła u progu globalnego zagrożenia gospodarczego wywołanego pandemią wirusa SARS-CoV-2. Dzisiaj słusznie największa troska oraz wysiłki skierowane są w walce o zdrowie i życie nas wszystkich, bo te wartości są bezcenne. Musimy jednak zrobić wszystko, aby zadbać również o nasze bezpieczeństwo ekonomiczne.

Nie ma wątpliwości, że nasza gospodarka stanęła przed największym wyzwaniem od czasów zmiany ustrojowej. Przed takim samym widmem dużego kryzysu staje lokalna gospodarka Stalowej Woli. Dlatego w tym czasie priorytetem samorządu miasta będą działania wspierające stalowowolskich pracowników i przedsiębiorców. Zdaję sobie sprawę, że bezpośrednie narzędzia wsparcia przedsiębiorczości, które są w rękach samorządu miejskiego, są dość ograniczone i mają mniejsze oddziaływanie niż podatki oraz koszty pracy regulowane przez przepisy na szczeblu centralnym. W tym krytycznym momencie nie mamy jednak zamiaru stać z założonymi rękami i oglądać się na kompetencje innych instytucji. Samorząd miasta chce w tym trudnym czasie rozłożyć parasol ochronny nad stalowowolskimi firmami. Nie chcemy natomiast tworzyć tych planów odgórnie, bez przedsiębiorców, dla których one mają przecież powstać.

Aby działania te były realne i skuteczne musimy poznać skalę zagrożeń oraz obecną sytuację firm dotkniętych kryzysem. Dlatego przed przedstawieniem konkretnych rozwiązań zwracam się z prośbą do stalowowolskich Przedsiębiorców o wypełnienie formularza informacyjnego oraz udział w dyskusji nad oczekiwanymi scenariuszami wsparcia. Dobre rozwiązania mogą powstać tylko w oparciu o przedstawione przez naszych przedsiębiorców dane. Będę wdzięczny za wszystkie pomysły, merytoryczną dyskusję oraz konstruktywne uwagi, które pozwolą nam wspólnie wypracować dobre rozwiązania.

Tworząc parasol ochrony na czas kryzysu dla firm ze Stalowej Woli, jestem gotowy na podjęcie trudnych i niepopularnych decyzji. Tegoroczny budżet zostanie przebudowany tak, aby zapewnić środki na wsparcie dla przedsiębiorców, którzy znajdą się w trudnej sytuacji gospodarczej. Wymagać to będzie solidarności i zrozumienia wszystkich mieszkańców naszego miasta. Jestem jednak przekonany, że wzajemna odpowiedzialność pozwoli nam szybko wyjść z tego kryzysu, chroniąc firmy przed upadłością i dramatem bezrobocia na terenie naszego miasta. Stalowa Wola będzie miastem, które w tej trudnej sytuacji, nie pozostawi swoich przedsiębiorców bez pomocy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE