Reklama

Rok 2021 - rokiem podatków. Sprawdź co szykuje dla nas rząd

Opublikowano:
Autor:

Rok 2021 - rokiem podatków. Sprawdź co szykuje dla nas rząd - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Opłata cukrowa, "małpkowa", opisywany już podatek deszczowy i wiele, wiele innych. Prawo i Sprawiedliwość obiecywało w kampanii wyborczej, że PODWYŻEK PODATKÓW nie będzie. Cóż, wybory już za nami, zatem rzeczywistość jest już inna.

Rok 2020 już dał nam solidnie po portfelach i nie mamy dobrych wiadomości, bo po 1 stycznia 2021 roku - i w kolejnych latach, czeka na wiele nowych danin i podwyżek obecnych podatków. Jedne wynikają z postanowień rządu Prawa i Sprawiedliwości, a część z prawa Unii Europejskiej. Sprawdzamy za co przyjdzie nam zapłacić.

 

 

Podatek od deszczu - ten temat wzburzył naszych Czytelników kilka dni temu. Ta danina wzrośnie i obejmie swoim zasięgiem nowych odbiorców od 2022 roku. Obecnie daninę tę płacą głównie właściciele nieruchomości o powierzchni co najmniej 3,5 tys. mkw., zabudowanych minimum w 70 proc. Po zmianach liczba objętych nią nieruchomości wzrośnie 20-krotnie. Co zakładają zmiany? Opłata obejmie właścicieli nieruchomości mających powierzchnię najmniej 600 mkw., jeśli są w połowie zabudowane. Zmiana może dotknąć także mieszkańców bloków.

Ustawa o podatku cukrowym była pierwszą, którą w nowej kadencji podpisał Andrzej Duda. Większość przepisów w niej zawartych wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku. Regulacja zakłada wprowadzenie opłaty od napojów słodzonych, podzielonej na część stałą i zmienną: opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna); opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju. Podatek cukrowy będzie miał obowiązek płacić podmiot, który sprzedaje napój do punktu sprzedaży detalicznej.

ZA ALKOHOL W MAŁYCH BUTELKACH

Opłata "małpkowa" - od alkoholi sprzedawanych w małych opakowaniach, czyli o objętości do 300 ml. Płacić ją będą przedsiębiorcy sprzedający tego rodzaju alkohol. Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w 2021 roku zapłacimy większy abonament radiowo-telewizyjny. Podwyżka w skali roku wynosi od 6 do prawie 22 zł. Stawka abonamentu za używanie radia od 2021 roku wzrośnie o 0,5 zł i wyniesie 7,5 zł miesięcznie (obecnie było to 7 zł). Za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego miesięcznie trzeba będzie płacić 24,50 zł - to o 1,8 zł więcej niż obecnie (abonament w tym przypadku do tej pory wynosił 22,7 zł).

 

 

OD CZWORONOGA, DOMU, REKLAMY, WĘGLA I PLASTIKU

Podatek od psaministerstwo finansów podaje maksymalną kwotę, jakiej ta opłata nie może przekroczyć. W 2021 roku górny limit wzrośnie i wyniesie 130,30 zł rocznie za jednego psa, czyli o prawie 5 zł więcej niż w 2020 roku.

Podatek od nieruchomości płaci każdy właściciel mieszkania bądź domu, a także budynku czy terenu przeznaczonego na cele gospodarcze czy rolnicze. Musi liczyć się też z tym, że w przyszłym roku zapłaci sporo więcej. Może być podwyższona o współczynnik rosnącej inflacji, odnotowany w pierwszym półroczu poprzedniego roku.

Możliwy wzrost stawek - zależne od samorządów:

- do 0,85 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej - podatek od budynków mieszkalnych;
- do 0,99 zł od 1 m kw. powierzchni - podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków;
- do 24,84 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej - podatek od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Opłaty lokalne

- maksymalna opłata targowa do 823,11 zł dziennie (obecnie 792,21 zł);
- maksymalna opłata uzdrowiskowa do 4,66 zł dziennie (obecnie 4,48 zł).

"Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że w Solidarnej Polsce zrodził się pomysł opodatkowania reklam. Polegać ma on na tym, że media musiałyby odprowadzać określony procent obrotów ze sprzedaży czasu reklamowego, powierzchni reklamowej i reklam internetowych.

Podatek od plastiku - wymysł Unii Europejskiej ma polegać na wpłacaniu 80 eurocentów za jeden kilogram odpadów z tworzyw sztucznych niepoddanych recyklingowi.

O podatku od węgla już wiele się mówiło i pisało. Komisja Europejska prowadzi politykę, która ma sprawić, że kraje unijne będą zmniejszać emisję CO2. Wkrótce dowiemy się jaka będzie graniczna opłata węglowa. Ma to zapobiegać przenoszeniu produkcji, zwłaszcza wysokoemisyjnego przemysłu, do państw, w których nie trzeba płacić za emisję gazów cieplarnianych.

W pierwszej połowie 2021 roku Bruksela planuje też wprowadzić podatek cyfrowy. Miałby być pobierany od firm, których obroty przekraczają 750 mln euro rocznie.

Już od 2021 r. spółki komandytowe staną się podatnikami CIT - wcześniej nie płaciły podatku dochodowego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE