Archidiecezja przemyska zdecydowała się na możliwe ograniczenie wizyt wiernych w kościołach.
- Mając na uwadze ograniczenia dotyczące liczby uczestników zgromadzeń religijnych dla wiernych przebywających w strefie żółtej (1 osoba na 4m2) i w strefie czerwonej (1 osoba na 7 m2), zgodnie z kan. 87 § 1, 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam ogólnej dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej, począwszy od niedzieli 18 października, osobom przebywających w takich strefach w okresie ich obowiązywania Zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam szczególnie do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe w Radiu FARA oraz za pośrednictwem lokalnych i ogólnopolskich rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych.
- można przeczytać w komunikacie arcybiskupa Adama Szala.
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy niedzielnej nie jest grzechem.
Czytaj także:
W kościołach i kaplicach należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich obowiązujących zasad reżimu sanitarnego. O zakrywaniu ust i nosa muszą pamiętać wierni uczestniczący w liturgii, chyba że mają wymagane zwolnienie, pracownicy kościelni w sytuacjach kontaktu z innymi osobami oraz służba liturgiczna podczas liturgii i przygotowania do niej, z wyjątkiem diakona, lektora i psalmisty w momentach czytania lub śpiewu.
Na podobne kroki zdecydowano się w diecezjach tarnowskiej, sandomierskiej i rzeszowskiej. Tylko tutaj dyspensa dotyczy tylko wybranych grup społecznych.
Władze kościelne podjęły też decyzje dotyczące nabożeństw 1 i 2 listopada.
Oto wytyczne z listu biskupa sandomierskiego księdza Krzysztofa Nitkiewicza:
- W związku z Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym wskazane jest indywidualne nawiedzanie cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na całą oktawę Uroczystości. Proszę Duszpasterzy, aby rozważyli możliwość zrezygnowania z jednej uroczystej Mszy św. i procesji w dniach 1 lub 2 listopada, a zamiast tego zaprosili wiernych do udziału w liturgiach sprawowanych w ciągu dnia w świątyniach. Zamiast jednej tradycyjnej liturgii na cmentarzu, można zaproponować nabożeństwa za zmarłych w kolejnych dniach listopada, z zachowaniem obowiązujących ograniczeń i wszelkich środków ostrożności.
Czytaj także: