Reklama

Reżim sanitarny w kościele! Co z nabożeństwami 1 i 2 listopada?

Opublikowano: 17 października 2020 15:45
Autor: GL

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci W związku z nasilającą się pandemią w Polsce i wprowadzeniem nowych obostrzeń, dotyczących także uczestnictwa wiernych w nabożeństwach i mszach świętych w archidiecezji przemyskiej, diecezji sandomierskiej, tarnowskiej oraz rzeszowskiej dodatkowo postanowiono zadbać o wiernych.

Archidiecezja przemyska zdecydowała się na możliwe ograniczenie wizyt wiernych w kościołach.

- Mając na uwadze ograniczenia dotyczące liczby uczestników zgromadzeń religijnych dla wiernych przebywających w strefie żółtej (1 osoba na 4m2) i w strefie czerwonej (1 osoba na 7 m2), zgodnie z kan. 87 § 1, 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam ogólnej dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej, począwszy od niedzieli 18 października, osobom przebywających w takich strefach w okresie ich obowiązywania Zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam szczególnie do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe w Radiu FARA oraz za pośrednictwem lokalnych i ogólnopolskich rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych.

 - można przeczytać w komunikacie arcybiskupa Adama Szala.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy niedzielnej nie jest grzechem.


Czytaj także:

KORSO24.PL - informacje z Podkarpacia


 

W kościołach i kaplicach należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich obowiązujących zasad reżimu sanitarnego. O zakrywaniu ust i nosa muszą pamiętać wierni uczestniczący w liturgii, chyba że mają wymagane zwolnienie, pracownicy kościelni w sytuacjach kontaktu z innymi osobami oraz służba liturgiczna podczas liturgii i przygotowania do niej, z wyjątkiem diakona, lektora i psalmisty w momentach czytania lub śpiewu.

Na podobne kroki zdecydowano się w diecezjach tarnowskiej, sandomierskiej i rzeszowskiej. Tylko tutaj dyspensa dotyczy tylko wybranych grup społecznych.

Władze kościelne podjęły też decyzje dotyczące nabożeństw 1 i 2 listopada.

Oto wytyczne z listu biskupa sandomierskiego księdza Krzysztofa Nitkiewicza:

- W związku z Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym wskazane jest indywidualne nawiedzanie cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na całą oktawę Uroczystości. Proszę Duszpasterzy, aby rozważyli możliwość zrezygnowania z jednej uroczystej Mszy św. i procesji w dniach 1 lub 2 listopada, a zamiast tego zaprosili wiernych do udziału w liturgiach sprawowanych w ciągu dnia w świątyniach. Zamiast jednej tradycyjnej liturgii na cmentarzu, można zaproponować nabożeństwa za zmarłych w kolejnych dniach listopada, z zachowaniem obowiązujących ograniczeń i wszelkich środków ostrożności.


Czytaj także:

KORSO24.PL - raport o koronawirusie


 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

  NFC

  Czytalam te wasze wypowiedzi i stwierdzam ze pisza osoby co to wszystko wiedza najlepiej jak chcesz jeden z drugim na sile tego wirusa to zgłoś się na szczepienia próbne tam właśnie potrzebują takich ostentacyjnych co to chca sie zarazic na sile wirusem. Po drugie w szpitalach zakaźnych potrzebują Wolontariuszy jak tak bardzo pragniecie tego wirusa to jest to wymarzone miejsce dla Was dziwne że jeszcze się nie zgłosiliście na COVID-19 wolontariat!?

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -1

  Like

  Dokładnie Iga ,stop dyspensie mamy prawo do wirusa nikt nas nie będzie go pozbawial. Wylacz dyspense, włącz myślenie!

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

  Czytelnik

  Co do dyspensy w diecezji przemyskiej i rzeszowskiej to artykuł jest nieprawdziwy. W przemyskiej dyspensa dotycxy wszystkich, a w rzeszowskiej tylko niektorych.

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -3

  Iga

  Dlaczego ktoś zabrania nam się zarazić ?Czy jesteśmy ubezwlasnowolnieni?