Reklama

Rada Europejska rozpocznie dyskusje o „paszportach szczepionkowych”

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Rada Europejska rozpocznie dyskusje o „paszportach szczepionkowych” - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Szef Rady Europejskiej Charles Michel chce otworzyć w Brukseli dyskusje na temat certyfikacji faktu szczepienia oraz przyjrzeć się ewentualnym korzyściom, wynikającym z posiadania tzw. „paszportu szczepionkowego”.

Temat paszportów był poruszany także przez polskich polityków, jednak wszystkie wzmianki o nim były raczej drobiazgowe, bez jakichkolwiek konkretów.

Już dzisiaj wiemy o tym, że Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) pracuje nad tzw. cyfrowym paszportem covidowym. Dzięki aplikacji podróżni będą mogli przedstawić zaświadczenie o byciu zdrowym i zaszczepieniu na Covid-19. Niewiadomo czy linie lotniczne ostatecznie zdecydują się na takie rozwiązanie. 

Kina, restauracje i samoloty dla zaszczepionych

Wiadomo jednak, że Unia Europejska zastanawia się, czy ludzie zaszczepieni nie powinny być z tego tytułu w jakikolwiek sposób wyróżnieni, np. poprzez umożliwienie im korzystania z basenów, kin czy przelotów samolotami. 

Sprawa jest aktualnie na tapecie wśród europejskim polityków. W czwartek (21 stycznia) będą o niej rozmawiać unijni liderzy podczas zdalnego szczytu. W opublikowanym zaproszeniu szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela na posiedzenie Rady jest jasno sformułowane stwierdzenie, że proces masowych szczepień pozwala otworzyć dyskusję na temat certyfikacji i ewentualnych korzyści wynikających z zaszczepienia. 

- W poniedziałek na ten sam temat rozmawiali już przedstawiciele krajów unijnych na poziomie ministrów. Maros Sefcovic, wiceprezydent Komisji Europejskiej powiedział, że kluczowe jest, aby państwa unijne w sposób zsynchronizowany przyjęły takie same rozwiązania. Dodał też, że przyszłe regulacje w tej sprawie nie powinny być krzywdzące dla osób, które z różnych powodów nie mogą, albo nie są w stanie się zaszczepić. 

- informuje portal Business Insider Polska.

Jedną z kluczowych kwestii podczas czwartkowego szczytu będzie zapewne próba ustalenia, czy osoby zaszczepione są w stanie nadal zarażać innych, czy jest to niemożliwe. 

Warto podkreślić, że w przeszłości niemiecki minister spraw zagranicznych mówił, że osoby zaszczepione powinny mieć możliwość szybszego powrotu do restauracji i do kin, zaś premier Grecji proponował, aby unijne certyfikaty zaświadczające o zaszczepieniu wykorzystywać do odbudowy międzynarodowego ruchu turystycznego wewnątrz Unii.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy