Reklama

Przemyśl: Sto lat od sojuszu Piłsudski-Petlura [FOTO]

Opublikowano: 14 czerwca 2020 13:07
Autor: Kamil Krukiewicz

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Parafia Greckokatolicka pw. Świętego Jana Chrzciciela w Przemyślu i Związek Ukraińców w Polsce po raz kolejny upamiętniły porozumienie pomiędzy Józefem Piłsudskim a Symonem Petlurą.

Uroczystości Panachydy zapoczątkowała msza święta w przemyskiej Archikatedrze Greckokatolickiej pw. Św. Jana Chrzciciela. Druga część uroczystości  miała miejsce na Ukraińskim Cmentarzu Wojennym w Pikulicach, gdzie odbyło się uroczyste złożenie kwiatów na grobach żołnierzy Ukraińskiej Armii Ludowej i Ukraińskiej Halickiej Armii.

Porozumienie na linii Piłsudski-Petlura: Józef Piłsudski zawarł z przewodniczącym Dyrektoriatu Ukraińskiej Republiki Ludowej Symonem Petlurą sojusz polityczny i wojskowy. Polska uznawała w nim suwerenność Ukraińskiej Republiki Ludowej, zrzekała się terytoriów Rzeczypospolitej przedrozbiorowej na wschód od ustalonej linii granicy z Ukrainą i zobowiązywała się do wspólnej walki z bolszewikami. Ukraińska Republika Ludowa zrzekała się praw do ziem Galicji Wschodniej, które wcześniej zajmowała Zachodnioukraińska Republika Ludowa. Polska podpisując pakt pokojowy w Rydze (12 października 1920 roku), który zakończył wojnę polsko-bolszewicką, wycofała się z uznania Ukraińskiej Republiki Ludowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.