Reklama

"Przekładajcie śluby i chrzty!" Biskup sandomierski APELUJE!

Opublikowano:
Autor:

"Przekładajcie śluby i chrzty!" Biskup sandomierski APELUJE! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pandemia koronawirusa w Polsce wymusza określone działania także u duchownych. Msze święte z kościołów w naszym regionie można śledzić w internecie, a o kolejnych zadaniach na ten trudny czas napisał biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Kanclerz kurii diecezjalnej ksiądz Roman Janiec informuje że zakres dyspensy udzielonej przez biskupa sandomierskiego 12 marca od obowiązku uczestnictwa w mszy św. niedzielnej oraz w święta nakazane został poszerzony do odwołania, na wszystkich wiernych Diecezji Sandomierskiej oraz przebywających na jej obszarze. Kapłan nie może odmówić sakramentu pokuty i pojednania wiernym, którzy go o to poproszą, zachowując naturalnie środki ostrożności, szczegółowo określone w wytycznych Biskupa Ordynariusza i przepisy sanitarne.

Odnosząc się do obowiązku wyznania przynajmniej raz w roku wszystkich swoich grzechów (Kpk kan. 989), który wypełniany jest zazwyczaj w polskiej tradycji od początku Wielkiego Postu do Niedzieli Trójcy Przenajświętszej, sandomierska kuria wskazuje na zalecenia Prezydium Konferencji Episkopatu Polski z 21 marca, że każdy wierny może jednak sam zdecydować, kiedy wypełni obowiązek wynikający z tego przykazania. Zalecane jest jednak stwarzanie wiernym możliwości spowiedzi indywidualnej. W kwestii święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, kuria diecezjalna informuje, że zaleca się pobłogosławienie ich w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Może to uczynić każdy ochrzczony. Parafie udostępnią wiernym tekst obrzędu.

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz apeluje o przekładanie terminów chrztu i ślubów, tak aby nikogo nie narażać. Poniżej treść listu biskupa do księży.

- Dziękuje w nim duszpasterzom, osobom konsekrowanym i wiernym świeckim, za wprowadzenie w życie zaleceń związanych z szerzącą się epidemią wywołaną koronawirusem, doprecyzowując niektóre zasady pełnienia posługi duszpasterskiej. Stale uczymy się jedni od drugich natomiast zmieniająca się dynamicznie sytuacja wymaga nowych rozwiązań, wyrażając nadzieję, że w zależności od rozwoju sytuacji wszyscy będą potrafili się zachować odpowiedzialnie jak dotychczas. Apeluje jednocześnie do kapłanów o rozpoznawanie znaków obecnego czasu i czynienia tego, co jest słuszne w oczach Boga. Drogą do tego niech stanie się indywidualna adoracja Najświętszego Sakramentu przed każdą Mszą świętą, Liturgia Godzin obejmująca wszystkie pory dnia, a także inne formy modlitwy i medytacja Pisma św. Zachęcam Was do korzystania z literatury religijnej i pięknej, do pogłębienia wiedzy teologicznej i prawnej. Papież Franciszek przypomina nam, że nie możemy marnować czasu, a posiadamy go obecnie więcej, niż zazwyczaj. Bez względu na okoliczności, jesteśmy stale posłani do naszych wiernych, jako świadkowie i szafarze Bożej Łaski. Obowiązujące nas ograniczenia owocują już skądinąd nowymi formami duszpasterstwa i działalności charytatywnej. Dziękuję szczególnie Księżom za transmisję Mszy św., nabożeństw Drogi Krzyżowej oraz codziennego Różańca z katedry o godz. 20.30, który będę się starał dalej prowadzić. Od najbliższego poniedziałku, 23 marca, będą dostępne na stronie internetowej diecezji katechezy dla dzieci i młodzieży, za co już teraz pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim Siostrom i Braciom, którzy podjęli się tego zadania. Z kolei począwszy od piątej niedzieli Wielkiego Postu, również za pośrednictwem internetu, zostaną przeprowadzone diecezjalne rekolekcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych obok rekolekcji już transmitowanych przez poszczególne parafie. Konkretnym wyrazem miłości bliźniego jest udostępnienie dwóch ośrodków diecezjalnych dla osób odbywających kwarantannę. "Niech będą przepasane biodra wasze i zapalone pochodnie! A wy podobni do ludzi, oczekujących swego pana, kiedy z uczty weselnej powróci, aby mu zaraz otworzyć, gdy nadejdzie i zakołacze" (Łk 12,35-36) – mówi Pan Jezus. Za przykładem świętego Józefa, wiernego w miłości do Chrystusa i Maryi, czuwajmy więc Drodzy Bracia nad sobą i Ludem Bożym – zachęca biskup sandomierski.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE