Reklama

Protest przeciwko wycince drzew przy jednej ze szkół

Opublikowano:
Autor:

Protest przeciwko wycince drzew przy jednej ze szkół - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 1 września odbędzie się pikieta protestacyjna przy Szkole Podstawowej numer 25 w Rzeszowie. Chodzi o wniosek o wydanie zgody na wycięcie 30 drzew, które zdaniem wnioskodawcy zagrażają bezpieczeństwu uczniów. 

Protest przygotowują Społecznicy Strażnicy Drzew w Rzeszowie. Organizatorzy uważają, że wbrew zapewnieniom dyrektor Bożena Zięba złożyła wniosek o wydanie zgody na wycięcie 30 drzew rosnących przy Szkole Podstawowej nr 25. 

- Te drzewa są niebezpieczne. Mają płytki system korzeniowy i w każdej chwili mogą spaść. To niebezpieczne dla uczniów. Musimy to wyciąć, abyśmy zdążyli przed nieszczęściem. 


-  mówi Bożena Zięba, dyrektorka Szkoła Podstawowa nr 25 im. Prymasa Tysiąclecia w Rzeszowie.

Wniosek o wydanie zgody na wycinkę skierowano do Departamentu Ochrony Środowiska Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego. Wydano zezwolenie na usunięcie 21 drzew. Dodajmy, że wszystkie drzewa, o których mowa to świerki. 

- Niestety, bez badań statyki drzew, bez opinii PGiN Gazownia Rzeszów, bez pomiarów luksomierzem poziomu oświetlenia, w oparciu o subiektywną ocenę inspektorów dokonujących oględzin ( "ziemia przy korzeniach była spękana") Urząd Marszałkowski wydał zezwolenie na wycięcie 21 drzew.


- twierdzą organizatorzy pikiety. 

Organizacja protestu (rozpoczęcie o godz. 8.30) w dniu rozpoczęcia roku szkolnego to nie przypadek. Chcą oni w jak największym stopniu zwrócić uwagę na problem. Ich postulaty są jasne. Apelują o całkowite zaniechanie wycinki i ponowne rozpatrzenie sprawy przez Departament Ochrony Środowiska. Dyrektorka Bożena Zięba tłumaczy, że w zamian za wycięcie 21 drzew szkoła będzie zobowiązana do nasadzenia 50 nowych drzew.

 - Szkoła to nie park. Najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci.


- zaznacza dyrektorka szkoły. O potrzebie usunięcia wyżej wymienionych drzew mówią także w rzeszowskim magistracie. 

- Wycięcie tych drzew jest na prawdę konieczne. 

- tłumaczy Andrzej Gutkowski, zastępca prezydenta Rzeszowa.

Dodajmy, że to nie jedyna duża wycinka, jaką zaplanowano w mieście. W ubiegłym tygodniu, w artykule pt. 41 drzew do wycinki. Mieszkańcy osiedla Piastów chcą o nie walczyć wspominaliśmy o planach urzędu miasta względem przestrzeni przy ul. Dominikańskiej. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE