Reklama

Profilaktyka po czterdziestce to mit. Zadbaj o siebie i sprawdź co, kiedy należy badać

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Profilaktyka po czterdziestce to mit. Zadbaj o siebie i sprawdź co, kiedy należy badać - Zdjęcie główne

Nie czekajmy z badaniami do pierwszych objawów | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Profilaktyka ratuje nie tylko zdrowie, ale i życie. I nie jest to tylko puste hasło wymyślone na potrzeby kampanii marketingowej. Każdy, kto w porę znalazł się u lekarza, potwierdzi to i będzie zachęcał innych do wykonywania podstawowych badań. Sprawdźcie, w jakim wieku, o co powinniście zadbać.

Wiele jednostek chorobowych rozwija się podstępnie, przez długi czas nie dając żadnych objawów. Niestety, ich pojawienie się może świadczyć o zaawansowanym stadium choroby. Jak zauważa PAP Zdrowie, wówczas szanse na całkowite wyleczenie i uniknięcie poważniejszych powikłań  maleją. Natomiast choroba wykryta we wczesnym stadium może być w stu procentach wyleczalna. W przypadku wczesnego wykrycia chorób przewlekłych lekarz może zalecić zmianę trybu życia i przyjmowanie leków, dzięki czemu całkiem realne może okazać się znaczne spowolnienie rozwoju jednostki chorobowej.

Podstawowe badania profilaktyczne powinny być stałym elementem życia każdej dorosłej osoby. Powinnismy o tym pamiętać, tak samo jak o urodzinach dziecka, wizycie u fryzjera, przeglądzie technicznym samochodu czy zaplanowaniu wakacji. Nie powinno nas zmylić dobre samopoczucie i brak jakichkolwiek objawów. Badania profilaktyczne wykonujemy nie po to, żeby sprawdzić, co nam dolega, ale po to, żeby upewnić się, że jesteśmy całkowicie zdrowi lub zdiagnozować chorobę we wczesnym stadium.

Badaj się regularnie. Poznaj kalendarz badań profilaktycznych

Badania profilaktyczne dla 20-latków

Każda osoba w przedziale wiekowym 20–30 lat powinna wykonać takie badania, jak morfologia z OB (raz w roku), badanie poziomu glukozy we krwi (osoby zdrowe co 3 lata, osoby z grup ryzyka cukrzycy raz w roku) i badanie ogólne moczu (raz w roku). Kobiety powinny pamiętać o wykonaniu cytologii ginekologicznej w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. Badaniem, które również warto wykonywać jest lipidogram, czyli pomiar poziomu wybranych tłuszczów w organizmie, m.in. złego cholesterolu. Osoby zdrowe mogą wykonywać lipidogram raz na 5 lat, natomiast pacjenci w grupie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych powinni powtarzać je raz do roku lub tak często, jak zaleci lekarz.

Badanie profilaktyczne dla 30-latków

Osoby, które ukończyły 30 lat, powinny wykonywać te same badania, co dwudziestolatkowie. W ich przypadku lipidogram zalecany jest także każdego roku, ponieważ ryzyko wysokiego poziomu cholesterolu wzrasta z wiekiem. Trzydziestolatkowie powinni raz na 3 lata wykonywać także badanie poziomu elektrolitów.

Badanie profilaktyczne dla 40-latków

Osoby, które ukończyły 40. rok życia, powinny nadal wykonywać badania zalecane dla dwudziesto- i trzydziestolatków. W corocznych badaniach powinny znaleźć się ponadto krew utajona w kale oraz TSH.

W przypadku kobiet po czterdziestce, ważne jest badanie poziomu estradiolu i hormonu FSH, wykonywane co najmniej co 3 lata. Mężczyźni natomiast, powinni zacząć wykonywać przynajmniej raz na 3 lata badanie poziomu PSA (całkowity i wolny).

Badanie profilaktyczne dla 50-latków

Większość badań profilaktycznych dla 50-latków i osób starszych powinna być robiona każdego roku. Mężczyznom zalecane jest również coroczne badanie poziomu PSA.

Oprócz diagnostyki zalecanej osobom młodszym, każda osoba po pięćdziesiątce powinna każdego roku wykonywać także takie badania, jak:

  • wapń całkowity w surowicy;
  • magnez w surowicy,
  • kwas moczowy w surowicy;
  • albumina w surowicy;
  • kreatynina w surowicy. (Źródło: PAP Zdrowie)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy