Reklama

Popierasz strajk kobiet? Nie dostaniesz bierzmowania!

Opublikowano: wt, 26 sty 2021 10:23
Autor: | Zdjęcie: Twitter

Popierasz strajk kobiet? Nie dostaniesz bierzmowania! - Zdjęcie główne

Treść oświadczenia | foto Twitter

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wszystko wskazuje na to, że osobiste poglądy mogą stanąć na przeszkodzie do uzyskania jednego z siedmiu Sakramentów Świętych. Działania księdza z Ropicy Polskiej (powiat gorlicki) popiera diecezja rzeszowska!

"Ja, niżej podpisany kandydat do Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej, wobec Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie oświadczam, że nie popieram tzw. "strajku kobiet" – oto fragment oświadczenia, które otrzymali kandydaci do sakramentu bierzmowania w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Ropicy Polskiej.

Jako pierwszy o sprawie napisał portal gorlice24.pl. Choć sytuacja miała miejsce w województwie małopolskim, nie sposób nie wspomnieć o niej mieszkańcom Podkarpacia, ponieważ w przyszłości podpisywanie takich oświadczeń może stać się obowiązkiem każdej osoby, która zechce być bierzmowana.

Nakaz usunięcia treści

Powyższy oświadczeniem lokalny proboszcz bez ogródek namawia młodzież do porzucenia własnego zdania i zrzeknięcia się poglądów. Dalsza treść oświadczenia posiada znamiona szantażu, gdyż stawia kandydatów do bierzmowania w sytuacji bez wyjścia.

- (…) oświadczam, że nie popieram tzw. "strajku kobiet": postulatów i żądań sprzecznych z treścią i zasadami naszej katolickiej wiary, na co mogłoby wskazywać obecne na moim koncie na fejsbuku przez dłuższy czas i rozpowszechniane wśród kolegów i koleżanek materiały pochodzące ze stron strajku kobiet i moje osobiste zdjęcia.

- czytamy w dalszej części pisma, jakie otrzymali kandydaci do bierzmowania.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że działania proboszcza są sprzeczne z konstytucyjnym prawem do wolności poglądów.

Próbowaliśmy skontaktować się z parafią, aby poznać motywy działania księdza, jednak w dniu dzisiejszym nikt nie odebrał od nas telefonu. W rozmowie z dziennikarzem portalu Onet.pl ksiądz nie odniósł się do treści oświadczenia stwierdzając, że "nie udziela informacji mediom, które nie są katolickie".

Diecezja rzeszowska popiera księdza

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Ropicy Polskiej podlega pod diecezję rzeszowską. Ta z oficjalnym komunikatem wstrzymywała się do 26 stycznia.

Okazało się jednak, że diecezja w pełni popiera działanie księdza z Ropicy Polskiej, uważając m.in., że „jednym z ważnych elementów przygotowania do sakramentu bierzmowania jest weryfikacja spójności między deklarowaną wiarą kandydatów a podejmowanymi decyzjami i zachowaniem”.

- Proboszcz parafii w Ropicy Polskiej, w związku z wątpliwościami czy owa spójność występuje u trzech osób z grupy przygotowującej się do przyjęcia bierzmowania, poprosił je o złożenie pisemnych deklaracji potwierdzających ich wybory moralne. Dzięki temu pomógł im podjąć decyzję o przystąpieniu do sakramentu bierzmowania nie tylko w sposób wolny, ale także bardziej świadomy, co zasługuje na uznanie.

- pisze ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 10 miesięcy temu | ocena +3 / -1

  Pelelek

  A gdzie sumienie, spowiedź i zaufanie wobec dorosłego chrześcijanina? Albo jest dorosły, odpowiedzialny i poniesie konsekwencje za kłamstwo, albo jeszcze nie jest dorosły i nie może przystąpić do sakramentu Bierzmowania. Wiek kalendarzowy wcale nie jest tu wyznacznikiem. Ktoś zostaje dorosłym chrześcijaninem mając lat 12,a ktoś inny mając lat 52.

 • 10 miesięcy temu | ocena +7 / -15

  Anka

  Jesli moja wiara kloci sie z in vitro tworzeniem zycia i jednoczesnie z pozostawianiem kobiet z wadami plodu do czasu kiedy zagrazaja zyciu to ja pierdole taka wiare odbierzcie mi to jebane bierzmowanie wy ktorzy nie dbacie o zycie a o podpozadkowany spokoj w panstwie.wy smiecie sie zwac katolikami nie wybaczajacymi? A gdzie idzccie i nie grzeszci... Rozwiń

  • 10 miesięcy temu | ocena +6 / -4

   Anka

   Nie osadzam cie . . . widze jednak w twoich slowach bluznierstwa i ubolewam z tego powodu .

 • 10 miesięcy temu | ocena +25 / -4

  Kowal

  Co w tym dziwnego? Nawet przy chrzcie ksiadz pyta sie : Czy wyrzekacie sie grzechu ??? Bierzmowanie to sakrament nieobowiazkowy . Nikt nikogo nie zmusza ...Slubu koscielnego nie muscie brac . Pogrzeb tez mozecie miec cywilny .MASZ WYBOR ...haslo z marszow pasuje tutaj .