Reklama

Popierasz strajk kobiet? Nie dostaniesz bierzmowania!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Twitter

Popierasz strajk kobiet? Nie dostaniesz bierzmowania! - Zdjęcie główne

Treść oświadczenia | foto Twitter

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wszystko wskazuje na to, że osobiste poglądy mogą stanąć na przeszkodzie do uzyskania jednego z siedmiu Sakramentów Świętych. Działania księdza z Ropicy Polskiej (powiat gorlicki) popiera diecezja rzeszowska!

"Ja, niżej podpisany kandydat do Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej, wobec Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie oświadczam, że nie popieram tzw. "strajku kobiet" – oto fragment oświadczenia, które otrzymali kandydaci do sakramentu bierzmowania w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Ropicy Polskiej.

Jako pierwszy o sprawie napisał portal gorlice24.pl. Choć sytuacja miała miejsce w województwie małopolskim, nie sposób nie wspomnieć o niej mieszkańcom Podkarpacia, ponieważ w przyszłości podpisywanie takich oświadczeń może stać się obowiązkiem każdej osoby, która zechce być bierzmowana.

Nakaz usunięcia treści

Powyższy oświadczeniem lokalny proboszcz bez ogródek namawia młodzież do porzucenia własnego zdania i zrzeknięcia się poglądów. Dalsza treść oświadczenia posiada znamiona szantażu, gdyż stawia kandydatów do bierzmowania w sytuacji bez wyjścia.

- (…) oświadczam, że nie popieram tzw. "strajku kobiet": postulatów i żądań sprzecznych z treścią i zasadami naszej katolickiej wiary, na co mogłoby wskazywać obecne na moim koncie na fejsbuku przez dłuższy czas i rozpowszechniane wśród kolegów i koleżanek materiały pochodzące ze stron strajku kobiet i moje osobiste zdjęcia.

- czytamy w dalszej części pisma, jakie otrzymali kandydaci do bierzmowania.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że działania proboszcza są sprzeczne z konstytucyjnym prawem do wolności poglądów.

Próbowaliśmy skontaktować się z parafią, aby poznać motywy działania księdza, jednak w dniu dzisiejszym nikt nie odebrał od nas telefonu. W rozmowie z dziennikarzem portalu Onet.pl ksiądz nie odniósł się do treści oświadczenia stwierdzając, że "nie udziela informacji mediom, które nie są katolickie".

Diecezja rzeszowska popiera księdza

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Ropicy Polskiej podlega pod diecezję rzeszowską. Ta z oficjalnym komunikatem wstrzymywała się do 26 stycznia.

Okazało się jednak, że diecezja w pełni popiera działanie księdza z Ropicy Polskiej, uważając m.in., że „jednym z ważnych elementów przygotowania do sakramentu bierzmowania jest weryfikacja spójności między deklarowaną wiarą kandydatów a podejmowanymi decyzjami i zachowaniem”.

- Proboszcz parafii w Ropicy Polskiej, w związku z wątpliwościami czy owa spójność występuje u trzech osób z grupy przygotowującej się do przyjęcia bierzmowania, poprosił je o złożenie pisemnych deklaracji potwierdzających ich wybory moralne. Dzięki temu pomógł im podjąć decyzję o przystąpieniu do sakramentu bierzmowania nie tylko w sposób wolny, ale także bardziej świadomy, co zasługuje na uznanie.

- pisze ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

 

rafal.bolanowski@korso.pl

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy