Reklama

Ponad setka zabytków z Podkarpacia wymaga renowacji

Opublikowano:
Autor:

Ponad setka zabytków  z Podkarpacia wymaga renowacji - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dotacje, które trafiły do podmiotów, mogą być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach ruchomych i nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków. Dofinansowanie z 4,1 mln zł trafiło do 104 miejsc wymagając renowacji.

W ramach naboru wpłynęło 253 wnioski. 190 z nich złożyły parafie, klasztory, zakony, zgromadzenia i inne kościelne osoby prawne, 33 wnioski złożyły jednostki samorządu terytorialnego, a 19 wpłynęło od organizacji pozarządowych. 11 złożyły osoby fizyczne. Dofinansowaniem objęto w sumie 104 podmioty. 

Beata Dzido, przełożona Domu Zakonnego w Zgromadzeniu Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Komańczy, który otrzymał największe dofinansowanie (200 tys. zł) mówiła, że za otrzymane środki przeprowadzi prace remontowo-konserwatorskie budynku klasztornego.


- Dzięki otrzymanej dotacji będziemy mogli wykonać niezbędny remont zewnętrznej elewacji klasztoru, w tym zabytkowych tarasów. Bez tych środków byłoby to niemożliwe. Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy, gdzie został internowany ksiądz prymas Wyszyński, to miejsce dla Podkarpacia bardzo ważne. Co roku odwiedza go ogromna rzesza pielgrzymów i turystów, którzy przybywają w Bieszczady.


– mówiła siostra przełożona.

Wśród obiektów zgłoszonych do prac konserwatorskich i restauratorskich są najcenniejsze zabytki Podkarpacia, o ich wyjątkowości świadczy między innymi wpis na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale jest też wiele obiektów, które stanowią o bogactwie dziedzictwa kulturowego naszego regionu. W ramach prac konserwatorskich i restauratorskich dofinansowaniem objęto zabytki ruchome i nieruchome. W znakomitej większości są to zabytki sakralne, których na Podkarpaciu jest najwięcej. 

Przy zabytkach nieruchomych udzielono dotacji m.in. na: restaurację pokryć dachowych, elewacji, fundamentów, izolacje przeciwwilgociowe, renowacje instalacji elektrycznych i in. Przy zabytkach ruchomych z kolei planowane są prace przy odnowie zabytkowych ołtarzy, obrazów, feretronów, witraży, rzeźb i polichromii.

Środki z dofinansowania trafiły do wszystkich podkarpackich powiatów. Najwięcej zaś do powiatów: jarosławskiego oraz przemyskiego. Pełna lista beneficjentów dostępna TUTAJ
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE