Reklama

PODKARPACKIE: To jest niebezpieczna roślina! Zgłaszaj gdzie ją widziałeś!

Opublikowano:
Autor:

PODKARPACKIE: To jest niebezpieczna roślina! Zgłaszaj gdzie ją widziałeś! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Barszcz Sosnowskiego pojawia się w nowych miejscach w naszym regionie. Najgorsze, że coraz częściej można go zauważyć blisko osiedli miejskich!

Kiedyś barszcz Sosnowskiego można było zobaczyć tylko przy ogromnych łąkach, na terenach rolniczych. Niestety, teraz ta niebezpieczna roślina szybko "zdobywa" nowe miejsca i "zbliża się" do domów i osiedli miejskich. Tak jest choćby w okolicy Rzeszowa.

- Jeżeli ktoś zauważy, powinien zgłosić to do naszego wydziału ochrony środowiska. Tam ustalany jest właściciel danej posesji. Jeśli własność jest prywatna, to zawiadamia właściciela, żeby to wyciąć. Jeśli jest miejska, wówczas Zarząd Zieleni Miejskiej jedzie tam i tnie.

- mówi na portalu nowiny24.pl Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Zadzwoń w tej sprawie do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Rzeszowa pod numer: 17-875-41-90.

Co to za roślina?

Barszcz Sosnowskiego to roślina, która zakwita latem. Została sprowadzona do Polski pod koniec lat 50-tych dwudziestego wieku jako pastewna, miododajna lub ozdobna.

Okazało się, że ma właściwości toksyczne i wywołuje stany zapalne skóry, a nawet oparzenia. "Barszcz Sosnowskiego i barszcz Mantegazziego są roślinami inwazyjnymi, pochodzącymi z rejonu Kaukazu, niezwykle trudnymi do zwalczania, łatwo zajmującymi nowe tereny i powodującymi degradację środowiska przyrodniczego, przy tym są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, gdyż ich soki oraz wydzielane przez nie w upalne dni związki w postaci aerozoli, mogą powodować poważne oparzenia". - to stwierdzenie z raportu Najwyższej Izby Kontroli na ten temat.

Co najgorsze teraz parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególnie podatne są dzieci i osoby cierpiące na alergie.

Jak się jej pozbyć?

Tylko przez regularną wycinkę, usuwanie korzeni i zabiegi chemiczne można usunąć ten niebezpieczny chwast. Całkowite pozbycie się tej rośliny może trwać nawet pięć lat i jeśli nie jest ona wycinana, będzie rosnąć bardzo bujnie. Jeśli właściciele działek tego nie robią to mogą dostać karę grzywny, albo grozi im nawet areszt.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE