Reklama

Podkarpackie dziki do odstrzału. Powód?

Opublikowano:
Autor:

Podkarpackie dziki do odstrzału. Powód? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Groźna choroba dotykająca zwierzęta z rodziny świniowatych przedostała się na Podkarpacie. W celu ograniczenia ryzyka wystąpienia i rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń wydano rozporządzenie w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików na terenie powiatu bieszczadzkiego.

ASF jest chorobą wywołaną przez wirus afrykańskiego pomoru. Ma przebieg ostry lub przewlekły. Cechą charakterystyczną są małe plamki (wybroczyny) na całym ciele i bardzo wysoka śmiertelność. Pierwsze ognisko choroby na Podkarpaciu wykryto w 2018 roku na terenie gminy Cieszanów w powiecie lubaczowskim.

Choroby się nie leczy. Do tej pory nie udało się stworzyć szczepionki przeciwko wirusowi ASF. Ze względu na wysokie ryzyko rozprzestrzeniania się choroby, zarządza się odstrzał zakażonych osobników. Taka decyzja została już wydana przez powiatowego lekarza weterynarii w Ustrzykach Dolnych na terenie obejmującym powiat bieszczadzki.

Do 17 grudnia sanitarnym odstrzałem objętych jest 55 dzików na terenie m.in. gmin: Ustrzyki Dolne, Czarna, Lutowiska, a także na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Rezerwatu Przyrody "Krywe". Po odstrzeleniu tusze dzików zostaną przekazane do utylizacji lub do produkcji mięsa na użytek własny myśliwego.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE