Reklama

Podkarpacki Kongres Gospodarczy - jak przebiegał? [FOTO]

Opublikowano: pt, 29 lis 2019 19:18
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podkarpacki Kongres Gospodarczy był wydarzeniem, które miało miejsce na G2A Arenie w Jasionce koło Rzeszowa. Event miał na celu dyskusję na tematy gospodarcze - tak, aby przedstawić swoją wizję oraz plany na rozwój przedsiębiorczości w naszym województwie.

Całemu wydarzeniu patronowało Korso24 - odwiedziliśmy Kongres, aby zdać Tobie relację z tego, jak przebiegał. Na Podkarpackim Kongresie Gospodarczym miało miejsce sześć paneli dotyczących przedsiębiorczości. Równocześnie odbywał się Podkarpacki Kongres Spożywców, na którym mieliśmy pięć paneli. W tym samym dniu miały miejsce jeszcze trzy panele dotyczące energetyki, przeprowadzone w formie imprez towarzyszących.

A o czym rozmawiali paneliści? Przede wszystkim - o przedsiębiorczości. Nie zabrakło jednak tematów dotyczących rozwoju infrastruktury i transportu w województwie podkarpackim, poruszana została kwestia przyszłości Specjalnych Stref Ekonomicznych, a także rynku pracy na Podkarpaciu. Miały miejsce również panele, których tematyka tyczyła się stricte konkretnych miast.

Za przykład niech posłuży panel otwierający, tj. "Jak wykorzystać potencjał Rzeszowskiej Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej" moderowany przez Pawła Skoczkowskiego. Na nim paneliści Karol Kłosowski, dr Jakub Majewski i Joanna Szozda dyskutowali o przyszłości i rozwoju kolei w mieście stołecznym naszego województwa. Odbył się także panel pt. "HUB Komunikacyjny - pomysł na gospodarczy rozwój Przemyśla", którego moderatorem był Grzegorz Futyma, a panelistami - Piotr Plich, Bogusław Świeży, Mariusz Franków, Andrzej Banucha i Wojciech Balczun.

Po transporcie, panele podejmowały tematykę regionalną. Dyskutowano na nich m.in. o turystyce - "Turystyka Podkarpacka - kierunki rozwoju turystki w regionie i narzędzia do jej promocji", której moderatorem był dr Krzysztof Szpara. Paneliści - Paweł Preisner, Wojciech Farbaniec, Ryszard Skotniczy, dr Jacek Rodzinka, Robert Bańkosz i Paweł Wójcik rozmawiali o tym, w jakim kierunku powinna zmierzać podkarpacka turystyka. W końcu nasze województwo to nie tylko Bieszczady i ma do zaoferowania wiele atrakcji, pozostaje jednak kwestia ich promocji.

Kolejnym tematem była przyszłość Specjalnych Stref Ekonomicznych. Woj. podkarpackie - choć dla wielu Polaków może wydawać się to dziwne, to bardzo uprzemysłowiony region, w którym rozwijają się firmy - zwłaszcza w jego północnej części. SSE to liczne miejsca pracy dla wielu mieszkańców Podkarpacia i graniczących z nim powiatów sąsiednich województw. Moderatorem panelu był Adam Cyło, a panelistami Krzysztof Ślęzak, Adam Kuśnierz, Dariusz Bożek, Michał Sikora, Beata Rapa i dr Anna Stasiak Apelska.  

Ostatnią ważną kwestią poruszaną na Podkarpackim Kongresie Gospodarczym był biznes. Miał tam miejsce panel pt. "Rynek Pracy na Podkarpaciu - dziś i jutro", którego moderatorką była Barbara Wolska. Na panelu wysłuchaliśmy opinii Tomasza Czopa, Artura Grochowskiego, Rafała Kowalczyka i Ewy Kołek. Jako, iż rozmawiano o przyszłości rynku pracy, poruszano także tematykę szkolnictwa zawodowego i edukacji, a nie tylko stricte osób już aktywnych zawodowo.

Ostatnim już panelem moderowanym przez Piotra Kamińskiego był "Przedsiębiorca 2020 - wyzwania prawne dla biznesu na rok 2020 - podatki, prawo, należyta staranność w biznesie". Panelistami byli Grzegorz Zych, prof. Tomasz Bernat oraz Adam Rozmus. Jak wszyscy dobrze wiemy - sytuacja gospodarcza jest dynamiczna i stale się zmienia. Dochodzą nowe prawa, podatki oraz przepisy. Młodzi i już doświadczeni przedsiębiorcy, będą musieli za nimi nadążać.

Podkarpacki Kongres Gospodarczy zakończyła uroczysta gala wręczenia Podkarpackiej Nagrody Gospodarczej. Organizowana jest już po raz 18 przez Centrum Promocji Biznesu w Rzeszowie. Jest to bardzo ważne wyróżnienie, które trafia do najlepiej prosperujących firm - obojętnie od ich wielkości czy liczby zatrudnianych osób. Nagrodzone mają stanowić wzór i przykład dla pozostałych przedsiębiorstw w naszym województwie. Statuetki zostały wręczone firmom zarówno mikro, średnim, jak i największym.  

Podkarpacki Kongres Gospodarczy jak i Podkarpacki Kongres Spożywców były również świetnymi okazjami do tzw. networkingu. I wiele firm z tego skorzystało. Przedsiębiorcy, startuperzy czy freelancerzy wymieniali się kontaktami, pomysłami i po prostu wizytówkami. Możliwe, że dzięki temu wydarzeniu w naszym województwie powstanie niejeden nowy biznes.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.