Reklama

Podkarpacie pyta Morawieckiego: Co było przyczyną przymusowej restrukturyzacji PBS?

Opublikowano:
Autor:

Podkarpacie pyta Morawieckiego: Co było przyczyną przymusowej restrukturyzacji PBS? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 27 stycznia Samorząd Województwa Podkarpackiego wystosował apel do premiera RP, Mateusza Morawieckiego. Domaga się między innymi podania do publicznej wiadomości informacji o przyczynach przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego. Zaznaczył, że to iż tak wiele jednostek samorządowych korzystało z usług PBS nie było przypadkiem. "Wybór właśnie tego banku do obsługi środków finansowych, nastąpił w wyniku postępowania w ramach zamówień publicznych" - czytamy w apelu.

Szanowny Panie Premierze

Początek roku dla wielu samorządów na Podkarpaciu i w ościennych województwach przyniósł poważne i niespodziewane problemy finansowe. Wskutek przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku wiele jednostek samorządowych i przedsiębiorców, zostało pozbawionych zdeponowanych tam środków finansowych. Pieniądze te pochodziły także z rządowych dotacji i subwencji, jak w przypadku finansów oświatowych czy pieniędzy na realizację rządowego programu 500+.

Problem ten dotknął w większości małe jednostki samorządowe, które dysponują niewielkim budżetem i każda najmniejsza strata jest trudna do pokrycia. Wiele z nich musi na nowo skonstruować budżety, co będzie wiązało się z rezygnacją z niektórych zaplanowanych inwestycji. Trzeba w tym miejscu pamiętać, że w dużej części wybór właśnie tego banku do obsługi środków finansowych, nastąpił w wyniku postępowania w ramach zamówień publicznych, zatem nie był to przypadkowo dobrany podmiot.

Przymusowa restrukturyzacja Banku PBS w Sanoku to problem nie tylko dla samorządów, przedsiębiorców, ale również dla pracowników banku. Wiele stowarzyszeń, organizacji, jednostek kulturalnych, placówek służby zdrowia, jednostek samorządowych czy przedsiębiorców ulokowało swoje środki w objętym przymusową restrukturyzacją banku, co także wiąże się dla nich ze stratą dużych pieniędzy. Część podmiotów realizowało inwestycje, na które otrzymały dofinansowanie zewnętrzne, także ze środków z Unii Europejskiej.

Natychmiastowe działania, niezwłocznie po zaistnieniu problemu podjęła Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart. Odbyły się już pierwsze spotkania m.in. z przedstawicielami Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz z przedstawicielami samorządów.

Problem jest jednak na tyle poważny, że pozwalamy zwrócić się do Pana Premiera z apelem. Jako Samorząd Województwa Podkarpackiego zwracamy się o podjęcie działań, które pozwolą w jak najmniejszym stopniu odczuć tę niespodziewaną sytuację, szczególnie jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom, stowarzyszeniom oraz beneficjentom programów operacyjnych czy przedsiębiorcom. Mając na uwadze m.in. spółdzielczą bankowość, zwracamy się o podanie do publicznej wiadomości informacji o przyczynach zaistniałej sytuacji.

Liczymy, iż podjęte działania spowodują, że dotknięte podmioty będą mogły bez przeszkód prowadzić dalszą działalność. Jako Radni Województwa solidaryzujemy się ze wszystkimi poszkodowanymi oraz deklarujemy współpracę w celu złagodzenia skutków przymusowej restrukturyzacji Banku PBS w Sanoku.

Oprócz doraźnych kroków zwracamy się również do Pana Premiera oraz Parlamentarzystów o podjęcie prac systemowych, które w przypadku podobnej sytuacji w przyszłości, nie będą już tak brzemienne w skutkach, jak obecna. W tej sytuacji konieczne wydaje się wprowadzenie mechanizmów, które zabezpieczą środki publiczne i pomocowe przekazywane beneficjentom w ramach programów operacyjnych oraz zapewnienie pomocy pracownikom w trosce o ich miejsca pracy. Liczymy na pomoc Pana Premiera w tej trudnej i niespodziewanej sytuacji, ale jednocześnie deklarujemy swoje wsparcie w ramach posiadanych kompetencji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE