Wzrost liczby dzikich zwierząt w województwie podkarpackim jest imponujący. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego za 2023 r. pokazują dokładną skalę tego zjawiska. Z podsumowania GUS wynika, że w ciągu ostatniej dekady populacja wilków, niedźwiedzi i łosi znacząco wzrosła, stawiając nasz region na czołowych pozycjach w kraju.
Podkarpacie przoduje w liczbie wilków
Rekordowa liczba dzikich zwierząt na Podkarpaciu jest szczególnie widoczna w przypadku wilków. Na terenie województwa żyje ich obecnie 1,3 tys., co stanowi aż 25% całej populacji tych drapieżników w Polsce, szacowanej na 5 tys. osobników. W ciągu dekady ich liczba wzrosła ponad trzykrotnie - z 400 do 1324 sztuk. Tylko w ostatnim roku przybyło 114 wilków.
Niedźwiedzie brunatne dominują w regionie
Podkarpackie lasy są również ulubionym miejscem bytowania niedźwiedzi brunatnych. Na 390 niedźwiedzi żyjących w Polsce, aż 322 osobniki można spotkać właśnie w naszym województwie. To daje nam pierwsze miejsce wśród wszystkich regionów kraju. W ciągu ostatniej dekady liczba tych majestatycznych drapieżników wzrosła ponad dwukrotnie - ze 137 do 322 sztuk. W porównaniu z 2022 rokiem, kiedy odnotowano 229 niedźwiedzi, populacja powiększyła się o kolejne 28 osobników.
Znaczący wzrost populacji łosi
Rekordowa liczba dzikich zwierząt na Podkarpaciu dotyczy również łosi. Ich populacja zwiększyła się najbardziej - prawie czterokrotnie na przestrzeni ostatnich 10 lat. Obecnie w regionie żyje 1,2 tys. tych majestatycznych ssaków, podczas gdy w 2013 roku było ich zaledwie 320. W ciągu ostatniego roku przybyło ponad 300 łosi. Pod względem liczebności tych zwierząt województwo podkarpackie zajmuje szóste miejsce w kraju. Dla porównania, w województwie warmińsko-mazurskim, które przoduje w tej kategorii, żyje 9,3 tys. łosi.
Systematyczny wzrost od 2013 roku
Analizując dane z ostatniej dekady, widać wyraźną tendencję wzrostową. Przełomowym momentem był rok 2019, kiedy liczba wilków na Podkarpaciu po raz pierwszy przekroczyła tysiąc osobników. Od tego czasu populacja wszystkich trzech gatunków systematycznie rośnie. Porównując dane rok do roku, można zauważyć, że największy przyrost nastąpił w przypadku łosi - ponad 300 nowych osobników, następnie wilków - 114 sztuk, a populacja niedźwiedzi zwiększyła się o 28 osobników.
Opracowanie własne na podstawie danych GUS
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.