Reklama

Podkarpaccy posłowie Koalicji Obywatelskiej wzięli się za Polska Press. Pytają o powody zmian kadrowych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Podkarpaccy posłowie Koalicji Obywatelskiej wzięli się za Polska Press. Pytają o powody zmian kadrowych - Zdjęcie główne

foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podkarpacki poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Poncyljusz złożył w Sejmie piętnaście interpelacji dotyczących polskich dzienników należących do grupy Polska Press sp. z o.o. Ich celem jest wyjaśnienie powodów zmian personalnych w wydawnictwach regionalnych, w tym w Gazecie Codziennej Nowiny i jej serwisach internetowych. Sygnatariuszami interpelacji są inni posłowie Koalicji Obywatelskiej z naszego regionu: Joanna Frydrych i Marek Rząsa.

Od kilku miesięcy właścicielem grupy Polska Press jest spółka skarbu państwa Polski Koncern Naftowy - Orlen. Zakup niemieckiego wydawnictwa, zdaniem Prawa i Sprawiedliwości, miało służyć "dostosowaniu polskiego rynku mediów do standardów zachodnich". Chwilę po transakcji rozpoczęto liczne zmiany kadrowe w regionalnych redakcjach. Dotknęły one także wydawców rzeszowskich Nowin oraz obejmującą swoim zasięgiem, między innymi tereny północy Podkarpacia, Echa Dnia.

- Pragnę państwa poinformować, że polski koncern naftowy Orlen przejmuje wydawnictwo Polska Press. Przejmujemy 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych oraz blisko 120 tygodników lokalnych, będziemy posiadać także 500 witryn online. Dzięki transakcji uzyskamy dostęp do blisko 17,5 miliona użytkowników portali wchodzących w skład Polska Press.

– ogłosił w grudniu 2020 roku Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Zmiany personalne zaczęły się pod koniec kwietnia bieżącego roku. To wtedy, 29 kwietnia, stanowisko redaktora naczelnego Nowin stracił Stanisław Sowa. Zastąpił go dziennikarz Telewizji Polskiej oddział Rzeszów Arkadiusz Rogowski.

Wcześniej, 8 kwietnia, Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję o wstrzymaniu przejęcia spółki Polska Press przez państwowy Orlen, do czasu rozpatrzenia odwołania Rzecznika Praw Obywatelskich, który zakwestionował zgodę prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na tak olbrzymie "zakupy".

Wobec tego zmiany redaktorów naczelnych z końca kwietnia wydają się bezprawne. Jednak to nie powstrzymało kolejnych decyzji. Nowi redaktorzy naczelni, w tym wspomniany wcześniej Arkadiusz Rogowski, zaczął wprowadzać zmiany kadrowe. Z niektórymi dziennikarzami Nowin zachowano współpracę, z innymi ją zakończono. 

Sprawą zajęli się podkarpaccy posłowie Koalicji Obywatelskiej. Paweł Poncyljusz złożył 15 interpelacji do ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, w których pyta, o powody zmian personalnych, pomimo decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

- Pragnę zauważyć, że mimo akceptacji transakcji przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a następnie sprzeciwu przez Rzecznika Praw Obywatelskich i tymczasowego zawieszenia przez sąd decyzji UOKiK, przedsiębiorstwo PKN Orlen SA uznało, iż transakcja została zakończona. Z doniesień medialnych wiemy, że PKN Orlen SA wprowadza obecnie w dziennikach należących do Polska Press sp. z o.o. daleko idące zmiany, zwłaszcza personalne. 

- pisze poseł w interpelacji. 

- Według „Reporterów bez granic” takie działanie może negatywnie wpłynąć na niezależność dzienników należących do Grupy Polska Press.

- wyraża swoje wątpliwości Poncyljusz.

Poseł skierował pytanie, dotyczące  szczegółów wprowadzonych między innymi w dziennikach Nowiny i Echo Dnia oraz serwisach internetowych Polska Press w województwie podkarpackim.

- Jaki był powód tych zmian? Jakie zmiany personalne zostały wprowadzone w Polska Press sp. z o.o. Oddział w Rzeszowie? 

- pyta poseł Koalicji Obywatelskiej.

Pod interpelacjami podpisali się także posłowie Joanna Frydrych i Marek Rząsa

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy