Reklama

Podkarpaccy biskupi u papieża. Trwa kongres polskich hierarchów w Watykanie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Polscy biskupi rozpoczęli dziś w Watykanie wizytę Ad Limina Apostolorum, czyli "do progów apostolskich". To druga taka wizyta za pontyfikatu papieża Franciszka. Ostatnia taka wizyta miała miejsce 7 lat temu. Do końca października do Stolicy Apostolskiej przybędą ordynariusze i biskupi pomocniczy ze wszystkich ponad 40 diecezji. W Watykanie są już ordynariusze diecezji rzeszowskiej, sandomierskiej i przemyskiej.

Najważniejszym punktem wizyty ad Limina jest audiencja u papieża i jego przemówienie. Franciszek w swoim przemówieniu ma podnosić najważniejsze sprawy Kościoła Katolickiego w Polsce, w tym również nadużycia seksualne.

Głównym celem tych odwiedzin jest jednak umocnienie więzi z biskupem Rzymu. Podczas pracy w specjalnych komisjach, polscy biskupi zdawać będą szczegółowe raporty o pracy i działalności kierowanych przez nich diecezji. Nie zabraknie czasu na wspólne nabożeństwa i modlitwy. Dzisiejsza wizyta rozpoczęła się od porannej mszy świętej przy grobie św. Piotra Apostoła. 

W homilii ksiądz Krzysztof Nitkiewicz, biskup sandomierski, podkreślił, że gdzie jest Piotr, tam jest Kościół, któremu przewodzą jego następcy, sprawując urząd prymatu.

- Ten prymat potwierdzają sobory powszechne, starożytne synody oraz ojcowie. Naturalnie są tacy, którzy widzą go na swój sposób. Są również tacy, którzy ten prymat negują i w związku z tym podważają nawet samą obecność św. Piotra w Rzymie i jego śmierć tu na tym wzgórzu. Ale ona miała miejsce. Tutaj za Tybrem, na Watykanie

– powiedział.

Członkowie Konferencji Episkopatu Polski odwiedzą Watykan w czterech grupach. W skład pierwszej wchodzą biskupi z archidiecezji i diecezji: warmińskiej, elbląskiej i ełckiej, białostockiej, drohiczyńskiej i łomżyńskiej, lubelskiej, sandomierskiej i siedleckiej, przemyskiej, rzeszowskiej i zamojsko-lubaczowskiej.

Druga grupa, która rozpocznie wizytę w Watykanie 11 października obejmie: archidiecezję gdańską z diecezjami pelplińską i toruńską, archidiecezję szczecińsko-kamieńską z diecezjami koszalińsko-kołobrzeską i zielonogórsko-gorzowską, archidiecezję poznańską z diecezją kaliską oraz archidiecezję wrocławską z diecezjami legnicką i świdnicką.

W trzeciej grupie, która rozpocznie wizytę ad limina 18 października będą: archidiecezja warszawska z diecezjami warszawsko-praską i płocką oraz ordynariatem polowym Wojska Polskiego, archidiecezja gnieźnieńska z diecezjami bydgoską i włocławską, archidiecezja łódzką z diecezją łowicką, archidiecezja częstochowską z diecezjami radomską i sosnowiecką oraz trzy diecezje greckokatolickie: archidiecezja przemysko-warszawską z diecezjami wrocławsko-koszalińską i olsztyńsko-gdańską.

Czwarta grupa rozpocznie wizytę 25 października. W niej znalazły się archidiecezja krakowska z diecezjami bielsko-żywiecką, kielecką i tarnowską oraz archidiecezja katowicka z diecezjami gliwicką i opolską

KEP/RMF

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy