Reklama

Pochówek coraz droższy! Sprawdzamy ile kosztuje pogrzeb

Opublikowano:
Autor:

Pochówek coraz droższy! Sprawdzamy ile kosztuje pogrzeb - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Organizowanie pogrzebu nie należy do najprzyjemniejszych, ale i do najtańszych obowiązków. Zanim ceremonia dojdzie do skutku, trzeba przebrnąć przez szereg zakupów i opłat. Sprawdzamy czy zasiłek przyznawany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest w stanie pokryć wszystkie wydatki.

Zanim zmarły zostanie pochowany, jego ciało przechowuje się w chłodni. Za każdy dzień takiej usługi zapłacimy około 50 zł. Zwykle trwa to 3-4 dni, jednak czasami proces ten przedłuża się np. ze względu na badania prowadzone przez patomorfologa. Zanim jednak ciało trafi do kostnicy, zakład pogrzebowy musi je przetransportować, za co wystawi rachunek na kwotę ok. 2 zł za każdy pokonany kilometr oraz ok. 100 zł za pracę kierowcy.

CZYTAJ TAKŻE:

Zakłady pogrzebowe kompleksowo przygotowują ciała zmarłych do pochówku. Tanatokosmetolog wykona usługę mycia, czesania, malowania oraz ubierania nieboszczyka, za co do faktury doliczona zostanie kwota 300-400 zł. Po stronie organizatora leży dodatkowo zakup odpowiedniego odzienia. Wybór odzieży jest kwestią bardzo indywidualną. Można użyć tej, którą zmarły nosił za życia, jednak Polacy najczęściej decydują się na zakup nowego, uroczystego ubrania. Koszt pełnego stroju w domach pogrzebowych to ok. 500 zł. 

Jeśli chcemy maksymalnie obniżyć koszty, z pewnością należy wybrać pierwszą z opcji. Powinniśmy zmieścić się wówczas z wydatkiem w 1000 złotych, ale najprostsze trumny sosnowe można kupić już od 350 zł. Jeśli jednak zależy nam na jakości i zdobieniach, dębowy sarkofag pociągnie za sobą kolejne tysiące do zapłaty. Ponadto cena wzrośnie, jeśli zdecydujemy się np. na wyższą jakość elementów wykończeniowych oraz lepszą jakość materiałów użytych do jej wyściełania. Na przykład trumna z ozdobnymi okuciami, wyłożona suknem, z podgłówkiem dla zmarłego kosztuje ok. 6000 zł. 

URNA TAŃSZA OD TRUMNY

Współcześnie tradycyjny pogrzeb zastępuje się kremacją, czyli spopieleniem zwłok i złożeniem prochów w ozdobnej urnie (najtańszą można kupić już za 150 zł). Sama usługa w większości miast powinna kosztować nie więcej niż 600 zł, jednak cennik ten jest nieco wyższy w większych miejscowościach – np. w Warszawie sięga nawet 1000 zł. Rodzina może towarzyszyć w ostatniej drodze zmarłego aż do momentu włożenia jego ciała do specjalnego pieca. Zwłoki palone są w symbolicznej, kartonowej trumnie.

OBSŁUGA POGRZEBU

Grób na cmentarzu, przed rozpoczęciem pochówku, ktoś musi najpierw wykopać. W trakcie ceremonii potrzebne są też silne osoby, które będą nosić trumnę z ciałem zmarłego, umieszczą ją w mogile i zasypią, a następnie przyjmą od uczestników kwiaty i złożą je na usypie. Za tę usługę zapłacimy łącznie ok. 1000-1200 zł. Należy pamiętać, że krzyż i tabliczka ustawiane przez grabarzy w czasie pogrzebu, również doliczone będą do rachunku w wysokości ok. 200 zł.

Opłata kwatery jest to wydatek, który rodzina zmarłego musi uregulować raz na 20 lat. Niektórzy opłacają kwaterę jeszcze za życia, aby mieć pewność, że będą pochowani tuż obok swoich bliskich. Najczęściej jednak trzeba spodziewać się, że administracja będzie wymagać uregulowania należności pierwszy raz przed pogrzebem. W mniejszych gminach i wsiach wyniesie ok. 300, natomiast w większych miastach ok. 500 zł.

W KOŚCIELE

Nie istnieją zasady regulujące ich ustalanie, dlatego jest to indywidualna kwestia w każdej parafii. Orientacyjnie można przyjąć, że msza pogrzebowa kosztować nas będzie od 600 do 800 zł, dodatkowa opłata kancelaryjna 300-400 zł a oprawa muzyczna ceremonii 400-500 zł.

NAGROBEK

W zasadzie ten zakup powinno się realizować dopiero po pogrzebie, ponieważ podłoże musi mieć odpowiednie warunki. Nie ma obowiązku stawiania nagrobków, ale jeśli jednak zdecydujemy się na to, musimy przygotować minimum 7000-8000 zł zakładając, że będzie to dwuosobowy pomnik o standardowych rozmiarach i bez wymyślnych dodatków. 

ZASIŁEK

Od lat jego kwota wynosi ok. 4000 zł. Wypłacany jest osobie lub instytucji, która okaże dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów przedsięwzięcia. Możliwe jest zorganizowanie tzw. "papierowego pogrzebu" po najniższych kosztach, włącznie z rezygnacją z uroczystej oprawy, z materiałami wykonania najniższej jakości - za mniej niż 4000 zł. Z naszych wyliczeń wynika, że minimalny wydatek to ok. 3870 zł, bez nagrobku. Powyższe dane wskazują jednak, że mimo to nie jest łatwo zmieścić się w kwocie zapomogi oferowanej przez ZUS.

Zakłady pogrzebowe przyjmują zlecenia na kompleksową organizację pogrzebów, począwszy od najmniejszych szczegółów, aż po nietuzinkowe ceremonie z wymyślnymi dodatkami i usługami, z uwzględnieniem potrzeb i możliwości finansowych klienta. Wszystkie powyższe ceny będą tym wyższe, im większe jest miasto, w którym odbędzie się ostatnie pożegnanie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy