Reklama

Piękne dwumetrowe węże w Bieszczadach. Leśnicy apelują! [FOTO]

Opublikowano: pon, 14 wrz 2020 13:51
Autor:

Piękne dwumetrowe węże w Bieszczadach. Leśnicy apelują! [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pracownikom Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych udało się sfotografować potężnego gada. Warto dodać, że nie są one groźne dla ludzi.

Występujący w Polsce na granicy zwartego zasięgu wąż Eskulapa najliczniej zasiedla dolinę Sanu w Bieszczadach. Poza tą ostoją spotykany jest jeszcze na kilku innych rozproszony stanowiskach. Do jednego z nich należy pobrzeże Jeziora Solińskiego.

Wąż Eskulapa jest gatunkiem ciepłolubnym, wymagającym łagodnych warunków mikroklimatycznych. Najchętniej preferuje leśne polany, prześwietlone lasy liściaste i skalne doliny rzek z wystawą południową. Bardzo często zasiedla stanowiska antropogeniczne w otoczeniu człowieka, np. łąki, kompost, stare cmentarze, zabudowania gospodarcze itp. Chętnie wspina się na drzewa, nawet na wysokość kilku metrów. Jest gatunkiem niejadowitym i bardzo łagodnym, dla człowieka zupełnie niegroźnym. Żywi się drobnymi ssakami, gadami, płazami i ptakami.
 
W przypadku Eskulapa prowadzenie ochrony biernej (brak ingerencji w środowisko naturalne) nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Dlatego też, żeby zachować istniejącą populację i zwiększyć liczebność tego gada konieczna jest ochrona czynna polegająca, m.in. na wykaszaniu łąk, odkrzaczaniu skarp, budowie kopców (miejsce rozrodu dla węży) z trocin i pozostawienie złożonych w sterty gałęzi.

Informacja wzbudziła nerwowość u niektórych, dlatego Lasy Państwowe na swoim Facebooku szybko postanowiły przekazać ważne informacje:

- Na kilku internetowych portalach spotkanie z tym bardzo pożytecznym, niejadowitym, objętym ochroną ścisłą i bardzo rzadkim gatunkiem węża zostało przedstawione jak ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem! W ten sposób zupełnie niegroźny dla człowieka gatunek może stać się źródłem strachu i obrzydzenia, a w konsekwencji nawet ofiarą, która będzie tępiona przy byle okazji!!! Węże Eskulapa to piękne i niegroźne gatunki. Nie kąsają, gdyż nie posiadają zębów jadowych. Gdy złapią ofiarę, którą jest mały ssak np. mysz, owijają się wokół niej, duszą i dopiero potem połykają. Nie zrobią niczego złego człowiekowi, a ponieważ jest ich w Polsce bardzo mało, wymagają ochrony czynnej i pomocy, by przetrwać. Dlatego tak ważne jest, by zgłaszać spotkane osobniki i tworzyć dla nich bezpieczne miejsca, gdzie będą mogły żyć. Informacje o spotkaniach najlepiej zgłaszać do Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Leśnicy od lat wspólnie z naukowcami z IOP PAN podejmują inicjatywy, by chronić ten zagrożony gatunek. Apelujemy o zdrowy rozsądek i dystans, by w wyniku naszych działań niepotrzebnie nie cierpiały zwierzęta.

- napisano na Facebooku Lasów Państwowych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.