Reklama

Państwowa spółka przejmuje Polska Press!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Państwowa spółka przejmuje Polska Press! - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe. | foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Orlen obejmie kontrole nad potężnym konsorcjum medialnym Polska Press, należącym dotychczas do niemieckiej grupy Verlagsgruppe Passau (VGP).

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości wielokrotnie podkreślali, że jednym z celów partii będzie repolonizacja mediów w kraju. To o czym mówiono od 2015 roku, czyli od kiedy PiS przejął władze, stało się faktem. 

O przejęciu prywatnych mediów jako pierwszy poinformował Daniel Obajtek, prezes Orlenu. W praktyce oznacza to zwiększenie kontroli przez Państwo nad wydawnictwem, które dociera do ponad 17 mln czytelników. 

— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) December 7, 2020

 

„Wracamy do sytuacji z PRL-u”

W grupie Polska Press znajduje się ponad 20 dzienników regionalnych, wśród których znajdziemy takie tytuły jak: „Gazeta Krakowska”, "Gazeta Pomorska", "Dziennik Zachodni", "Głos Wielkopolski", "Express Ilustrowany", "Dziennik Bałtycki", „Dziennik Łódzki”, „Kurier Lubelski”, „Polska Metropolia Warszawska”. Polska Press to także około 150 tygodników lokalnych oraz kilkadziesiąt serwisów internetowych z domeną naszemiasto.pl.

W przejętej przez państwową spółkę grupie znajdują się także podkarpackie Nowiny. Dla przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa to koniec dziennika w formie jaką znaliśmy dotychczas. 

- Powoli wracamy do sytuacji z PRL, kiedy to państwo wydawało prasę i dysponowało wszelkimi innymi mediami.

- piszę przewodniczący Andrzej Dec. 

Warto podkreślić, że dotychczas Orlen nie zajmował się prowadzeniem wydawnictwa internetowego i prasowego. To jak przejęcie władzy w poszczególnych wydawnictwach wpłynie na kształt kadry w redakcjach oraz przyszły przekaz medialny pokaże z jaką formą „aktywizacji jednej z największych grup wydawniczych w Polsce”( jak czytamy na stronie Orlenu) mamy do czynienia. 

Grupa wydawnicza Polska Press działała od 1991 roku. Verlagsgruppe Passau był jej właścicielem od ponad 20 lat. Na mocy umowy podpisanej 7 grudnia Orlen przejmuje 100 proc. udziałów w spółce.  Zgodę na transakcję musi jeszcze wydać Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy